07:45:20
01. 07. 2025

Místnost
Porta Medii Aevi
Aneb Brána středověku...

Pro hovory o politice, kultuře, mentalitách, každodennosti a všem, co se týká této doby - tzn. zejména 5. - 15. stol. - ale přesahům zvlášť do mladší doby zde není v žádném případě bráněno - ostatně dle modelu dlouhého trvání nám středověk končí až v 19. století :-))


Vítána jsou témata vážná i odlehčená, též obrázky: dobové i fotografie památek. Vřele vítáni jsou samozřejmě i všichni hosté.



Četli jste v poslední době něco zajímavého o středověku? Pochlubte se.

Pokud jste při svém brouzdání internetem narazili na nějaké zajímavé stránky, všichni jistě uvítáme, když se s námi podělíte, aneb: dejte odkaz :-)


Místnost má od 23:46:48  08. 12. 2001 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Mordomor. Adhil.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   38   »» »

Arenga, vloženo 20:27:31  30. 03. 2011

Markus: můj nejoblíbenější kousek z Kosmy je líčení svatby Matyldy Toskánské s mladým Welfem :-))))

Silmarien, vloženo 08:23:13  30. 03. 2011

Od Wihodu som kedysi za čias štúdia stredovekých českých dejín v rámci jedného predmetu čítala niekoľko štúdií a aj jednu monografiu, ale do dnešných dní som si z toho priznám sa, odniesla veľmi málo. Pozornosť nastavená inam. Ale náš prednášajúci (zanietený mladý doktorand) ho spomínal skoro na každej hodine:)

Marcus m, vloženo 00:46:55  30. 03. 2011

Arenga, Sil: nakolik moje chatrná paměť sahá, tak my jsme asi ze starých kronik měli možná těch pár odstavečku někde v čítance a obávám s,e že v četbě jsme spíš měli toho tlachapouda z Hronova, než Kosmu či Dalimila. ;)

Sám jsem si, přiznávám, Kosmu přečetl teprve teď a na Dalimila si ještě musím udělat nějaké to odpoledne (já na ty veršovtepce totiž moc nejsem tak nějak generálně ;) )A na první čtení jsem Kosmu záměrně četl spíš jako literaturu, než bych pečlivě střehl, co kde o kterém knížeti píše (byť jsem jakousi povědomost měl, protože jsem zrovna dočetl Wihodovu Moravu v době knížecí) a musím říct, že mě příjemně překvapilo, jak je to zajímavé a příjemné čtení. Pokud se mi to povede, hodím sem během týdne pár vybraných kousků.

------
Jinak ještě upozorním na toho Wihodu. Ten člověk se zřejmě rozhodl, že bude psát monografie o dobách a lidech, o kterých nevíme skoro nic. ;) Nejdřív si to zkusil na moravském markraběti Vladislavu Jindřichovi a pak se pustil do Moravy v době knížecí. Vladislav sice vyšel dřív, ale teprve jsem si ho opatřil, takže k němu zatím moc nepovím.

Moravu v době knížecí jsem nicméně už prokousal a docela doporučuju. Sice ji asi víc ocení (nebo se nad ní rozčílí) poučenější čtenář než jsem já, nicméně i pro běžného "kolemjdoucího" je myslím relativně přístupná.

Úvodní shrnování moravské historiografie je sice krapet dlouhé ;) ale zase se i nepoučený čtenář dozví, že o počátcích české vědy historické by se dal asi napsat spisek "Padělek jako metoda" ve které by neměla chybět významná kapitola o moravském archiváři Bočkovi a falzech, kterými ehm osvěžil svou edici listin z moravského archivu.

Další výklad se pak nese v duchu řekněme "příjemného revisionismu", kde autor při ohledávání sporých dokladů o dění na Moravě za časů přemyslovských knížat porůznu rýpe do zavedených tezí, ať už je to povaha a způsob záboru Moravy nebo později příčiny hroucení říše Boleslavů (místo teze o tom, že se sesypala mj. následekm kolapsu obchodu s otroky si Wihoda pohrává s myšlenkou, že v tom mohlo hrát roli mezinárodní pobouření nad masakrem Slavníkovců).

Zajímavé je myslím také podrobnější seznámení s olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem - osobností evropského formátu a působení a možná právě proto také člověka, který měl svým způsobem poněkud podobný úděl jako pražský biskup Vojtěch, i když Jindřicha pravda mučednictví minulo (byť jednomu spiknutí všech komu šlápl na kuří oko a ležel v žaludku unikl jen velmi těsně) a dožil se požehnaného věku.

Celkově Wihoda pléduje za více zemské pojetí historie (a tahle cesta jak vrátit Moravu v její dlouhé paměti svébytnosti na mapu a do myslí se mi jeví sympatická a užitečnější než rozličné pošetilé křepčení) a očividně patří k určité generační skupině, která s českou historickou vědou hodlá podnikat všelijaké kousky, což začasté zřejmě znamená začít ji dělat po nějakých sto padesáti letech jako vědu a ne jako pokračování národního či ideologického boje jinými prostředky. V tom nejsou samozřejmě první, spíš jsou těch vzbouřenců nejméně druhá generace, ale zas mají svá témata a přístupy, což bude myslím ještě zajímavé.

Genevieve, vloženo 00:16:38  30. 03. 2011

v době, kdy jsme byli země koruny české, imho žádné living history neexistovaly :-D

žádné prameny jsme na škole nečetly, což mě mrzí, dostávám se k nim až teď na vysoké a je to báječný. ale na střední jsme o ně zavadili při výkladu, ale jinak takřka vůbec, což mě dost mrzí...

Mellor, vloženo 00:11:59  30. 03. 2011

Máš napsat "v zemích koruny České" a budeš to mít jednak správně, jednak i pěkně podle living history, ne? :o)

Arenga, vloženo 21:25:15  29. 03. 2011

Markus: my sjme v literatuře měli Dalimila zcela určitě, to si pmatuju, protože jsem na to měla referát :-) Kosmu už nevím
jinak jsem samozřejmě četla, ale obávám se, že se svojí profesí v tomhle nejsem "běžný vzorek populace", dokonce, jestli se nepletu, jsme to měli na vysoké jako doporučenou literaturu, takže skoro povinně ;-)

Vórima, vloženo 09:03:34  29. 03. 2011

Q: na Moravě taky. Nenazval jsem to úplně dobře, no :-( Ale to sem nepatří.

Quadrix, vloženo 08:23:11  29. 03. 2011

Vórima: A na Moravě ne? ;o)

Vórima, vloženo 14:29:14  28. 03. 2011

Mellore, já to na sebe klidně prásknu :-)


Kain: Píšu bakalářskou práci na téma Living history v Čechách, takže když se mi do pošty rozepíšeš, bude jenom rád :-)

Mellor, vloženo 13:56:30  28. 03. 2011

Kaine, určitě to smysl má, věř mi :o) Nevím, zda to na něj mohu prásknout, ale přesto prozradím, že na to téma píše docela slušnou práci!

Kain 007, vloženo 13:48:03  28. 03. 2011

Vorima - to ti napíšu klidně sem - poprvé jsem to slyšel, když jsme to začali dělat :-) Ale něco podrobnějšího jsem už psal na spoustu způsobů, opravdu to potřebuješ k něčemu hodnotnému nebo je to rozmar? Jestli má cenu se ti vypisovat do pošty...

Silmarien, vloženo 02:10:33  28. 03. 2011

Marcus, myslím, že v literatúre Kosmas a Dalimil je, pretože som sa tu kedysi čudovala ako sú tu všetci erudovaní a ja som sa s týmito vecami stretla až na vysokej (čo je logické, ale jednoducho mi nenapadlo, že by to v literatúre mohlo byť).

Marcus m, vloženo 22:38:49  27. 03. 2011

Začetl jsem se trochu do českého středověku a tak jsem si zase jednou musel doplnit vzdělání. Konečně jsem si přečetl Kosmovu Kroniku českou, jediné tedy co jsem v místní knihovně našel byl překlad z roku 1929, takové trošku zbytečně velkoformátové vydání a navíc zřejmě víc převod než překlad, nicméně převod velmi slušně napsaný a právě o tom se chci zmínit.

Respektive mám dotaz. Čte se dneska třeba Kosmas na školách nebo si základní školy pro starší české dějiny pořád ještě vystačí s ehm Jiráskem a na středních se na to dlabe generálně, případně se to odbude pár odstavci v literatuře?

Ptám se proto, že bych rád doufal, že za těch pětadvacet let, co jsem z těch škol pryč se snad i mohlo něco v tomhle směru změnit (my jsme tedy na gymáziu Kosmu určitě nečetli). ;)

Pokud se nic významnějšího nezměnilo, byla by to myslím škoda. Odhlížím teď i od toho, jak klíčovým pramenem v mnoha ohledech Kosmas je a myslím už jen na to, že je to docela pěkné čten na dvě tři odpoledne.

A co ostatní, četli jste Kosmu nebo další kroniky a co na to starodávné spisování říkáte?

Quadrix, vloženo 16:02:01  26. 03. 2011

Nevíte náhodou někdo kde by se dalo sehnat nějaké historicky vypadající vědro?

Vórima, vloženo 14:07:43  26. 03. 2011

Pokud máte chvilku. Mohli by jste mi do POŠTY napsat, co je to Living history a kde jste o tom slyšeli poprvé? Případně ještě co si o tom myslíte.

Zdůrazňuju tu poštu, aby jste se navzájem neovlivňovali. ;-)

Nimitz, vloženo 09:27:13  26. 03. 2011

chtěl jsem to vložit původně do mé místnosti o válčení, ale sem se to asi také hodí:
HRAD HELFŠTÝN - PEVNOST V MORAVSKÉ BRÁNĚ



Rozsáhlá práce o tomto hradu (s menším přídavkem i o dalších podobných hradech), o jeho historii a fortifikaci. Druhý díl článku najdete až pod třetím, na stránkách Palba.cz se pokračování řadí do diskuze (která tam pokračuje i na dalších stránkách a je v ní několik doplňujících informací)

Činkapi, vloženo 21:47:31  17. 03. 2011

Dva body pro slabocha :-)
Tak to na tom asi něco bude.

verlit, vloženo 19:38:24  17. 03. 2011

Nevím nakolik je to pravda, ale když jsme se o tom s Jimem před časem bavili, tak jeho názor jako Angličana byl, že to byl slaboch, kterého utáhla cílevědomá ženská na vařené nudli.
Obecně to podle něj Angličani brali tak, že měli kliku :-) Ovšem až dodatečně, v první chvíli to byl spíš šok z toho, že něco takového bylo prakticky nemyslitelné - tedy aby se někdo takhle vyvlékl z toho, co bylo vnímáno jako čestná povinnost (totiž být králem, který nemá právo na ohledy na svoji osobní preference nebo osobní život)

Silmarien, vloženo 01:37:10  17. 03. 2011

Ja som za slabocha:)

Činkapi, vloženo 21:53:31  16. 03. 2011

Není to teda vůbec středověk, ale na novodobé dějiny tu místnost nemáme, tak s tím jdu sem.
Byli jsme dneska na King´s Speech. A mě tam zaujal způsob, jakým interpretovali tu historii s jeho starším bratrem a paní Simpsonovou. Vždycky jsem to považovala za pozoruhodný příběh o muži, který dal přednost životní lásce před korunou. Který se odvážil vzepřít diktátu královské rodiny a opustit postavení, pro které byl vychován. Jak odvážné! Jak romantické!

Ve filmu ale celou záležitost ukazují spíš tak, že Eduard byl lehkovážný floutek, kterému se stejně do vládnutí moc nechtělo - tím spíš v době, kdy byla válka na spadnutí (navíc válka s Hitlerem, se kterým Eduard a Wallis v podstatě skrytě sympatizovali). Takže se mu celá situace vlastně náramně hodila, aby mohl prásknout do bot od svých povinností. Svatba s Wallis, na které tak trval, mohla být vlastně záminka... těžko mohl abdikovat s odůvodněním, že ho vládnutí obtěžuje a zdržuje od večírků.
Co na to přítomní historici?
Padouch, nebo hrdina? :-)

« ««   38   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php