06:44:54
05. 07. 2025

Místnost
Porta Medii Aevi
Aneb Brána středověku...

Pro hovory o politice, kultuře, mentalitách, každodennosti a všem, co se týká této doby - tzn. zejména 5. - 15. stol. - ale přesahům zvlášť do mladší doby zde není v žádném případě bráněno - ostatně dle modelu dlouhého trvání nám středověk končí až v 19. století :-))


Vítána jsou témata vážná i odlehčená, též obrázky: dobové i fotografie památek. Vřele vítáni jsou samozřejmě i všichni hosté.



Četli jste v poslední době něco zajímavého o středověku? Pochlubte se.

Pokud jste při svém brouzdání internetem narazili na nějaké zajímavé stránky, všichni jistě uvítáme, když se s námi podělíte, aneb: dejte odkaz :-)


Místnost má od 23:46:48  08. 12. 2001 pronajatou Arenga. Spolusprávce: Mordomor. Adhil.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   33   »» »

Genevieve, vloženo 00:32:22  12. 03. 2013

Musím říct, že projekt www.manuscriptorium.com mi zachránil bakalářku. Potřebuji jeden spis od Václava Hájka z Libočan (ne kroniku českou), který je ve starých tiscích v národní knihovně, ale nikdo se mi neobtěžuje na moje maily a objednávky odpovídat, tak jsem zoufale hledala a zjistila jsem, že právě ve výše zmíněném projektu je krásně digitalizovaný, takže to můžu louskat hezky doma, v teplákách a s čajem a nemusím mrznout v knihovně a bát se pomalu nad tou knihou dýchat. Jako originál by měl větší kouzlo, ale tady se zase nebojím, že nějak nedopatřením zničím skoro půl tisíciletí starý tisk :-)

Činkapi, vloženo 23:12:13  11. 03. 2013

Děkuju!

Elaine, vloženo 21:28:08  11. 03. 2013

Nedávno s ním byl rozhovor v Týdnu. Co pamatuju z toho rozhovoru, tak si, jestli pro sebe nebo pro novináře,to nevím, středověk dost romantizoval.

Odkaz jsem našla: http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/literatura/evropska-civilizace-speje-k-zaniku_258783.html

Arenga, vloženo 16:14:06  11. 03. 2013

osobně bych ho brala spíš jako spisovatele

Tinne, vloženo 10:13:17  11. 03. 2013

Byl u nás v knihovně několikrát a je velmi oblíbený, dokáže poutavě a s humorem vyprávět a jeho knihy jsou hodně čteny (i poslouchány, protože je mám i já na oddělení jako zvukové (audio) knihy a jsou i u mých nevidomých čtenářů žádány)

Vórima, vloženo 08:19:20  11. 03. 2013

Co si o něm pamatuji já z jedné diskuze, tak má v těch románech velmi dobře propracované detaily, ale širší pozadí občas pokulhává.

Genevieve, vloženo 21:56:09  10. 03. 2013

nevidím nic špatného na tom, pokud historik, který umí psát, baví ho to a vymýšlí dobré příběhy, tak píše historické romány, protože to teď docela letí a něčím si na stáří vydělávat musí :)
Nikdy jsem si o něm nic moc nezjišťovala, takže nevím, jestli se věnuje nějaké badatelské činnosti, nebo jestli "jenom" píše historické romány, takže je pro mě těžké to, z mého pohledu, určit, jestli je jako historik nebo spisovatel. Na druhou stranu z toho, co píše Adhil, takhle by se historik chovat neměl, ani vyjadřovat. Rozhodně mi prosím dej vědět, až to někde vyjde Čin, ráda bych si to přečetla :-)

Činkapi, vloženo 21:30:39  10. 03. 2013

No, to je právě ono. Já nějak pořád nevím, jestli ho mám brát jako historika, nebo jako spisovatele.
V těch jeho knížkách je spousta detailů ze života, reálií, které mě strašně zajímají a baví a říkám si: No tak je to historik, tak by to mělo mít i nějakou informační hodnotu. Ale třeba taková Davisová ani Petersová historičky nejsou, a přesto příběhy Didia Falcona i bratra Cadfaela žeru úplně stejně.

A mám vlastně trochu problém i s tou jeho komerční úspěšností a šikovností. Ale to je možná jen takový typicky český syndrom, že pravý badatel musí být povznesený nad mrzký mamon a chudý jako kostelní myš a když umí vydělat peníze, je to fuj :-)

Zítra si pustím celý ten rozhovor, ze kterého citoval Adhil. Snad mi to napoví něco víc.

Genevieve, vloženo 20:43:23  10. 03. 2013

já jeho knížky četla, některé, a docela se mi líbily, ale neberu to jako něco,, podle čeho by se lidi mohli učit historii. Většina z toho jsou smyšlené příběhy, postavy, události a tak, na historických kulisách. Ale je to psané hezky čtivě a člověk si u toho odpočine. Moc ho neberu jako historika no...

Arenga, vloženo 20:33:48  10. 03. 2013

no Adhile, taky podmínky byly ;-)) ale chápu, že jsi to možná psal v rychlosti nebo když člověk někdy po sobě text mění, tak mu tam něco takového zůstane

Vondruškova díla neznám, nečetla jsem ani jedno, viděla jsem pouze ten film, který byl podle jedné z jeho věcí natočený - nemůžu si teď vzpomenout jako se to jmenovalo - jedna z point ovšem byla, že lupiče odhalili podle toho, že ukradli citrony, které vezli nějací obchodníci - tohle se mi dost líbilo, protože si pamatuju, že jedna kolegyně na fakultě někdy když jsem byla asi v prváku (ona o dost výš) právě tohle vykládala - takže se mi líbilo, že použil vlastně příběh částečně podle skutečné události - i když to okolo byla samozřejmě autorská licence

Adhil, vloženo 19:19:33  10. 03. 2013

(ale fuj, hrubka jako prase - přežvÝkali novináře. Dobytek Adhil)

Nemáš vůbec zač, Činkapi :) Je to takový můj první dojem a na druhé přečtení jsem hodně kritický - tak ještě dodám, že jeho díla jsem nečetl a vůbec nevylučuji, že budou moc fajn a skvěle popularizovat historii. První dojem je ale rozpačitý.

Činkapi, vloženo 19:16:41  10. 03. 2013

Děkuju moc, Adhile (a samozřejmě i paní Adhilová :-)
Ještě si nejsem jistá, jak s vašemi informacemi naložím, ale je dobré vědět.

Adhil, vloženo 18:16:28  10. 03. 2013

No, v podstatě ho skoro vůbec neznám, ale z krátkého googlení jsem spíš rozpačitý. Je to školený historik a určitě píše velmi fundovaně. Přesto má jeho přístup jistá úskalí - medievalistika je pořád velmi živým prostorem, o spoustě věcí se dá psát z různých úhlů pohledu, vedou se protichůdné polemiky. Ve spoustě otázek neexistuje dějepisné "takhle to bylo" - no, a takový autor konzervuje jisté názory a představy v beletrii, kterou pak občas někteří berou jako bernou minci historie jako celku (koneckonců i to, že mnohem lepší představu si většina lidí dělá z beletrie než z odborných děl). Vondruška se prezentuje tím, že napsal přes 50 vědeckých studií a článků, velká část je ale taková, hm, faktografická. Tituly typu "jak se žilo ve 13. století" - ty jsou na pomezí zábavy a skutečně odborné práce. Má ale i odborné studie, abych ho jen nekritizoval.

S čím mám u něj problém je v podstatě obsaženo v tomto krátkém rozhovoru z podzimu: http://www.rozhlas.cz/praha/jejakaje/_zprava/vlastimil-vondruska-ve-stredoveku-se-v-ceskych-zemich-zilo-lepe-nez-v-nemecku--1109090. Jsou to takové výkřiky do prázdna, ničím nepodložené (otázka je, jak to přežvíkali novináři). Ale de facto jsou to jeho soukromé názory na věc, respektive trochu zkratky, nepodložené zjištěnými fakty, které jsou pak ale jako fakta prezentována, protože je řekl muž, který napsal spoustu historických knih a tak ví, o čem mluví. V tom je ale možná on sám trochu nevinně.

Tak například:
„Pokud to vezmeme historicky přesně, tak platila pouze čtyři roky. Tehdy byla totiž taková praxe, že vždycky další bula jakoby potvrzovala platnost té starší. O pár let později byla tedy vydána Zlatá bula z Ulmu. Nicméně Zlatá bula sicilská se stala i tak absolutním symbolem.“
Tohle je mnohem složitější než říká a celá ta problematika kolem Zlaté buly sicilské by vydala na celou knihu (a taky že vydala :) Martin Wihoda: Zlatá bula sicilská). Je to zkratka.


"Troufnu si říct, že jde přímo proti proudu Evropské unie, protože dokumentuje politické koncepce našich předků. Přemyslovcům na jednu stranu otevírá dveře do Evropy, přesně stanovuje, jak se budou podílet na chodu Říše římské, na druhou stranu jim ale dává absolutní suverenitu. A o to vlastně v tomto dokumentu jde. “

No, to taky je pravda jenom tak napůl, určitě nemůžeme mluvit o naprosté suverenitě českého státu v rámci Říše. Velká zkratka a polopravda.


„Stabilita středověkého přemyslovského státu byla nesrovnatelně vyšší, než je dnes. Za Václava k nám přicházejí standardy západoevropského rytířství a budují se první kamenné hrady, které mají podobu vyspělé západní architektury. Začala kolonizace lesů a přicházeli sem němečtí kolonisté. To proto, že v Českých zemích se žilo lépe než v Německu. Dnes to zní jako pohádka, ale ve středověku sem přicházeli Němci, protože tu byly lepší životní podmínky a vyšší příjmy. “


Nesmysl, polopravda, zkratka... Je naprosto, naprosto ahistorické srovnávat moderní státy a středověké. Stabilita přemyslovského panství byla ve skutečnosti velmi křehká. Než nastoupil Přemysl Otakar I., byl to jeden velký chaos. Následují roky rozvoje, míru, atd., ovšem prolínané tu vzpourou Přemysla Otakara II. proti otci, tu jinými nepokoji. Po smrti Přemysla Otakara II. se veškerá stabilita rychle hroutí, protože je ve skutečnosti mnohem křehčí, než se, asi i současníkům, zdálo. S těmi německými kolonisty je to taky pravda jen napůl, nebo spíš tak z jedné čtvrtiny - celé je to součást složitějšího problému kolonizace. Jen jednoduše řečeno: Byli tu lepší podmínky, protože král aktivně kolonizaci podporoval. Nejde mluvit o lepší přijmech, jako bychom dnes srovnávali průměrné platy.

Jak tak sleduju jeho další aktivity, všechno je to takové "nedotažené" a čiší z toho snaha vydělat. Někde je charakterizován jako "historik, etnograf, vědecký pracovní a spisovatel" - trochu moc řemesel na to, aby je někdo dělal pořádně všechny.

Zeptal bych se ho na to, jestli má na své publikace nějaké ohlasy od odborné veřejnosti, případně jak s odbornou veřejností vychází :)

(btw.: Manželka moje nejdražší, specializující se na středověké sklo, se tady rozčiluje, že popiska té "číše Oldřicha z Chlumu" je zcela nesmyslná :)

Činkapi, vloženo 17:39:56  10. 03. 2013

Chtěla bych se zeptat zdejších historiků (a milovníků historie), jaký mají názor na Vlastimila Vondrušku.
Dostala jsem za úkol udělat s ním rozhovor. Tak jsem přečetla pár jeho knížek (zatím jen tech populárních, románů a detektivek). Zjišťuju, že je to velmi zručně napsané a poměrně ploché, prostě zábavné čtivo v historických kulisách. S hloubkou a naléhavostí třeba Sapkowského husitské trilogie se to nedá srovnat. Jeho autorská plodnost prostě bere dech - zlý jazyk by řekl, že to seká jako Baťa cvičky. K tomu pořádá besedy po knihovnách (a 2500,- + cestovné) a koncerty s Traxlerem (a 5000,-). Na svém webu už má naplánovaný program až do října!
Na webu nabízí kromě knížek a cédéček taky dárkový set knížka + pohár z lesního skla, včetně certifikátu, že ten pohár nějak souvisí s Oldřichem z Chlumu.

Tak vám nějak nevím. Na jednu stranu, na popularizaci historie není vůbec nic špatného (většinu toho, co se mi podařilo o ní zapamatovat, pochází z historických románů). Ani na podnikavosti a schopnosti svoji práci prodat není vůbec nic špatného. Přesto mám z toho trochu divný pocit a nevím, na co bych se ho vlastně měla ptát, když o tom, co by mě zajímalo, vykládá na besedách...

Elaine, vloženo 13:31:26  03. 03. 2013

http://art.ihned.cz/hudba/c1-59425520-vice-nez-polovina-videnske-filharmonie-kolaborovala-s-nacisty-clenove-byli-i-v-ss

Neros, vloženo 22:26:24  25. 02. 2013

Což naštěstí, Adhile, splňuješ :)

Adhil, vloženo 20:55:54  25. 02. 2013

Tak jsem se dnes studentům snažil vylíčit pětadvacet let před nástupem Přemysla Otakara I. na trůn a jaký to byl chaos a boje o trůn. Poté, co zaznělo asi dvacet jmen, z nichž čtvrtina v sobě obsahovala Jindřich, a pokusil jsem se je pospojovat linkami vzájemných zrad, podrazů a změn stran jsem dospěl k závěrů, že třeba taková Píseň ledu a ohně (potažmo Game of Thrones) je čtení jednoduché, přímočaré a že jsou v těch knihách na sebe všichni hrozně hodní. Realita je někdy divočejší než leckterá sága.

(A tedy musím přiznat, že se jim vůbec nedivím, že se koukali tak vyčerpaně - vyznat se v tom vyžaduje kousek šílenství.)

Brandir, vloženo 06:49:06  27. 09. 2012

Vďaka.

btw: Pieseň ľadu a ohňa (G.R.R.Martin) vraj bola inšpirovaná Vojnou ruží.
Lancaster = Lanister
York = Stark
Tak Richard III. Stark nemôže byť zlý panovnik! ;-)

Eva, vloženo 09:56:22  19. 09. 2012

Našel se hrob Richarda III.?

Hezký článek o tom, jaký možná byl, a jak Richarda díky Shakespearovi (ne)známe

http://www.osel.cz/index.php?clanek=6475

verlit, vloženo 16:42:33  16. 01. 2012

http://praha.idnes.cz/archeologove-objevili-v-prazske-bubenci-nejstarsi-pole-na-nasem-uzemi-1e5-/praha-zpravy.aspx?c=A120116_151159_praha-zpravy_ab

« ««   33   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php