 |
To já nevím, proč je neukazujou :-)
Ono jich je většina z území mimo ČR, ale stejně by bylo hezké o tom udělat nějakou publikaci.
Většina těchhle legrácek vznikala jako marginálie na okraji knih - doslova vtípky nudících se mnichů a iluminátorů ve skriptoriích. Na jednu stranu nebyly tak ikonicky stabilní jako "oficiální" tvorba - to znamená, že nejde dokonale vyložit co ten který symbol znamená - na druhou stranu ale zřejmě i v té úzké komunitě vzdělanců koloval určitý sdílený jazyk humoru. Ten navíc mohl mít skrytý význam - prostě kdo se na to podíval a "věděl", tak věděl, že souboj rytíře se šnekem je veselé dvojsmyslné protože...a to my nevíme proč. Samozřejmě proto, že je to za prvé nesmysl - to měl středověk (a i antika) rád. Za druhé třeba proto, že to mohla být kritika společenského rozdělení (šnek tlačící na rytíře nějak symbolizoval nižší vrstvy, protože i středověk si spojoval šneky s problémy v zahradách, bláto, zelenina atd.), no a taky to mohl být vtípek vulgárnější. Rytíř se pere se šnekem - to je "jasný" jinotaj, dámy velmi prominou, cituji možné uvažování takového středověkého vtipálka, pro ženský pohlavní orgán a souboj je skrytá narážka na sex. Takže takových šneků se objevuje spousta:





Podobný opakující se motiv je pak obrácená role člověka a zajíce - zajíc je zabiják, lovec a člověk je vražděn. To asi souvisí s tím, co jsem říkal - je to legrace, protože je to nesmysl. Vlastně intelektuální legrace, i když se to na první pohled nezdá. Učenci vědí, že svět má určitý Bohem daný řád a cokoliv jej staví na hlavu je tak nesmyslné, že je to k popukání.





Ony ty marginálie v písemných pramenech jsou vůbec krásné téma, středověké knihy se jenom hemží po okrajích narážkami na sex, prdění, vyměšování atd.

To známe i od nás - v kronice kláštera (...sakryš, který to byl?) si mnišky na okraj kreslili hlavičky kněží, co jim kázali o prostotě a čistotě atd. a připisovali si tam komentáře typu "ten má prdelku jako andílek" atd. Bohužel, nemůžu nikde najít obrázek - Arenga by to mohla znát, je to moc hezké. |