23:32:55
20. 07. 2025

Místnost
Svatyně
Tato místnost je určena pro všechny, co mají chuť napsat někam své tajné myšlenky, sny, básně, pro debaty o Bohu, lásce, smrti, morálce, svědomí a takových věcech. Tohle je ta správná místnost, kde se probírá řada etických, náboženských a podobných otázek.
Ve vývěsním štítu budou postupně přibývat odkazy na zajímavé stránky, sem a tam přibude trocha statistiky a rodí se seznam probíraných témat...

Místnost má od 23:26:19  13. 10. 2001 pronajatou Agáve. Spolusprávce: Eva.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   94   »» »

Aes Sedai, vloženo 22:37:28  21. 07. 2008

Verlit: osobně bych teda radši vodu bez těch nechutných příměsí :)))

V mé představě se už zlo a dobro oddělilo - Satan a Bůh. Existují oba, oba mají velkou moc. Jen to dobro má moc větší. Takže to, že já se koupu v dobré vodě :) neznamená, že se někdo nekoupe ve stoce. Čili ani jedno ani druhé nemůže ztratit smysl.

Aes Sedai, vloženo 22:34:34  21. 07. 2008

Iwo: tam už jsme - to myslíš koho? Já myslím, že těch, co by potřebovali asistenta, stále ještě převládá. A nevím, proč si myslíš, že to nesouvisí s válkami a vzájemným ubližováním si. Když by každý žil dobrý život, není třeba se bát nějakého násilí.

verlit, vloženo 22:33:40  21. 07. 2008

Aes: Pak si to paradoxně představujeme velmi podobně. Pokud vynecháme to jedno kontroverzní slovíčko. Ne, vlastně dvě - bůh a láska.
Protože v mém pojetí nelze zlo a dobro oddělit, navíc jedno bez druhého stejně ztrácí smysl. v tom "mém" rybníku je proto všechno.

Aes Sedai, vloženo 22:31:45  21. 07. 2008

Verlit: já si to představuju třeba jako vodu. Jako by Bůh byl velký rybník lásky :) A my takové mrňavé kapičky, co do něj padáme. Stáváme se součástí. Ale nedá se říci, že jsme pořád neměnní. Voda přece není v každém místě, v každé sekundě pořád stejná.

Iwo Olorin, vloženo 22:31:28  21. 07. 2008

Aes: V návaznosti na zralost společnosti: Tady bych řekl, že mluvíme já o voze ty o koze (nebo naopak, jestli chceš :-). Ty jako bys mluvila o stavu, kdy je společnost tak 'vyspělá' že se obejde i bez zákonů a veškeré regulace, to kdy bude jen stěží.
Já měl na mysli pouze takový stav, kdy jednotlivec může žít "dobrý život" sám za sebe bez nutné opory v náboženství. A tam, řekl bych, už jsme.
Při tom se nesnažím popřít očividný fakt, že mnoho lidí by nepotřebovalo jen berličku, ale celou kriplkáru i s asistentem nebo radši dvěma :-)

Hallorn, vloženo 22:30:13  21. 07. 2008

Ginny: S buddhismem je to všelijaký: někdo ho považuje za náboženství, někdo "jen" za filosofii. To se liší názor od názoru. Řekl bych, že religionistika není exaktní věda, takže nemá smysl se o to hádat. Kolik náboženství má dost lidí na to, aby spustily náboženskou válku? No... skoro každé, snad s výjimkou těch "přírodních", mají desítky až stovky milionů věřících, takže řekl bych že každé. Počet věřících ovšem o potenciálu k vyvolání náboženské války mnoho nevypovídá, řekl bych.
Aztékové a spol: Mám za to, že nebylo jejich motivací (ani jednou z motivací) zlikvidovat konkurenční náboženství, ale jen zajistit si náklonnost svých bohů trvalým přísunem krve. Takže pokud jde o můj skrovný názor - ne, nejednalo se o náboženské války.

verlit, vloženo 22:30:00  21. 07. 2008

Ginny: Přesné :-)

Ginny, vloženo 22:26:58  21. 07. 2008

Rivan: předpokládáme existenci duše (v tomto případě termín pro něco, co přežije mou fyzickou smrt a dál půjde do nebe/odpočívárny/znova na šichtu). Ta si něco z mého života a z toho, jak jsem ho žila, snad něco vezme. Jestli neexistuje nebo jestli nemá nějakou kapacitu na získávání zkušeností, pak je život jeden velkej blbej vtip :oD

verlit, vloženo 22:25:51  21. 07. 2008

A pořád stejné. Nekonečné. Jak jsem řekla...brrrr. Příšerná představa, opravdu.

Aes Sedai, vloženo 22:24:20  21. 07. 2008

Bůh - Láska určitě není nečinnost. Jestliže se staneme její součástí, určitě nečinní nebudeme. Jen to bude všechno... jiné. Nepochopitelné a neuchopitelné dnešními našimi smysly.

verlit, vloženo 22:24:05  21. 07. 2008

Rivan: Přesně tak si to představuji. Navíc nemyslím, že existuje reinkarnace ve smyslu jedna bývalá entita = jedna budoucí entita.
Prostě se zaniklá entita rozplyne, stane se součástí celku a poté se možná ten celek znovu rozdělí na jinak seskupené a vytvořené entity.
Individuální paměť nepřetrvá, jakási celková možná ano, do jisté míry.

Aes Sedai, vloženo 22:22:16  21. 07. 2008

Halle, tak tady si dovolím malou rozepři - třeba v Německu bylo ve středověku taky značně odlesněno - a kterýsi ten biskup nařídil, aby se začlo zalesňovat, páč viděl souvislost s povodněni, úbytkem zvěře a tak. Nebo tak jsem to aspon četla, samozřejmě osobní svědectví ti nepodám :) Takže určitě byli i lidé, kterým blaho přírody leželo na srdci, já bych takhle kategoricky neodsuzovala

Rivan, vloženo 22:20:01  21. 07. 2008

Ginny, mno reinkarnace mi taky přijde taková zvláštní. Stejně jsi pak někdo úplně jiný, z minulého života si nic nepamatuješ, všechno se učíš znova čili jako by nebyla, aspoň dle mě ...

Ginny, vloženo 22:19:35  21. 07. 2008

verlit: máš bludišťáka, představa čekání na konec věčnosti bez možnosti vyvíjet se mě neskutečně děsí :-o

Hallorn, vloženo 22:17:52  21. 07. 2008

Tak já bych nejdřív trochu podráždil Marcuse, a pak se pobavím i s vámi ostatními :-D

Zaprvé - nejsem chrámový sluha církve Zapřeného boha, nýbrž Zapřené církve. To je prosím pěkně rozdíl, ačkoli nemyslím, že by bylo možno ti ho vysvětlit. Mezi náma - co se týče samotné existence boha nebo bohů, tedy zda je vesmír původu přirozeného nebo umělého, jsme vlastně všichni agnostici. Akorát vy věřící to ještě nevíte. Ale pšššt, to je opravdu jenom mezi náma. Nerad bych kazil někomu jeho iluze :-D

Když máš tak rád ty pořekadla, tak i tu reformaci versus katolicismus shrnu do přísloví: Když se dva perou, třetí se směje. Zatímco se tedy katolíci s protestanty rvali o to, zda církev samospasitelná má patent na rozum, či zda má bůh v každém z nás svou filiálku, začala nám poznenáhlu bujet moderní doba. Chytří lidé z nejrůznějších koutů světa, které zajímalo, jak celý ten vesmír vlastně funguje, už se nemuseli skrývat, ale mohli se zvesela družit, aniž by se kdo z nich stal středobodem morbidního veřejného barbecue. To vše za mocné nápomoci šlechty, kterou věda, vlastně tehdy ještě předvědecké disciplíny, eminentně zajímaly. A navíc vztah šlechty k církvi, zejména katolické, byl už z principu řekněme chladný.
A tak vznikaly, (zpočátku tajné, protože strach z barbecue byl dosud částečně oprávněný) učené společnosti (societas eruditorum). Pak přišel na řadu knihtisk, který definitivně ukončil možnost ukrýt informace za zdmi klášterů. Vznikala literatura v nároních jazycích. Přírodní vědy našly své místo na univerzitách.
Vznikl moderní empyrismus a ve vědě první náznaky metodické práce. A odtud byl už jen krok k průmyslové revoluci.

Jakožto akolytu z chrámu přírody mě mrzí zásahy do přírody a krajiny, zejména v souvislosti s těžbou. Nutno ovšem jedním dechem dodat, že už v té době byla krajina dost zpustošená, pardon - tvými slovy vzdělaná a opečovaná, už od středověku, takže například u nás bylo území téměř kompletně odlesněno. Plocha pokrytá lesy ve středověku dosahovala nepatrného zlomku ve srovnání s dnešním stavem! Časté hladomory způsobily, že i ty poslední zbytky nejdrsnější a nejhouževnatější zvěře, která ve vzdělané a opečované krajině přežila, zkončily zanedlouho na pekáči.
Já to nikomu nevyčítám - středověk byla doba dřeva tak, jako dnešek je doba plastů, ale prosímtě nevykládej tady, že ve stedověku ležela někomu na srdci ochrana přírody! Opak je pravdou.

Ginny, vloženo 22:17:09  21. 07. 2008

Aes Sedai: máme tu křesťany, kteří věří, že po životě se setkají s Bohem. Máme tu ateisty, kteří umřou a konečně si pořádně navěky odpočinou ;-)
Já si přihřeju polívčičku reinkarnace - opět odvozenou selským rozumem a odpozorovanou z přírody. Všechno kolem nás probíhá ve větších či menších cyklech. Proč bych si měla myslet, že zrovna život je takový extrabuřt, aby se ho to netýkalo? Narodila jsem se, žiju, umřu a budu žít znovu - v něčem nebo někom jiném.

verlit, vloženo 22:16:27  21. 07. 2008

Jinak zase v reakci na Aes: Pro mě už jen představa dalšího života absolutně bez starostí a v nekonečné radosti je hrozně dětinská.
Je to taková ta pohádková touha po hrníčku s kaší, které neubývá. Taková nekonečná radost by pro mě byla synomem příšerného mučení. Nekonečno bez úsilí, vývoje, snahy...brrr...když o tom tak uvažuji, pro mě je tohle synonymem pekla.

verlit, vloženo 22:14:59  21. 07. 2008

Aes: V pohodě, myslím, že zatím se v návaznosti orientujeme :-)

Aes Sedai, vloženo 22:14:42  21. 07. 2008

Iwo - a vidíš, já o shromáždění zkušeností dost vážně pochybuju. Kdyby se lidstvo poučilo ze svých chyb, nebylo by třeba řešit otázku radarů a raket. Nemuselo by se psát, které zbraně jsou a které ne povolené. Nebyla by černá kronika plná násilných činů, protože by existovaly jen ty nedbalostní. Ne, lidsvo se nepoučilo. Nebo možná poučilo, ale jen v tom, kterých chyb ve strategii se vyvarovat, aby tak která jeho část získala větší moc a bohatství... I když je pravda, že někdy lidstvu ani ty "berličky", jak to nevýstižně nazýváš, nepomohly najít dost rozumu. Bohužel. Ale myslím, že bez nich by bylo daleko, daleko, daleko hůř.

Aes Sedai, vloženo 22:10:39  21. 07. 2008

Já dneska fakt nestíhám, tohle bylo pro Verlit :D

« ««   94   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php