 |
Takže se ptáte, kdy začíná život? Odpovědi jsou dvě, jednu tu dala tuším Eva a ty další si pak vymýšlí kdekdo, podle kdečeho....s odpovídající důsledky.
Přečtěte si kupříkladu tohle
„Pro biologa otázka, kdy začíná život lidského dítěte téměř nemá význam ani smysl, protože život trvá a trval od té doby, kdy na Zemi před několika miliardami let začal. Předchůdci vaječných a spermatických buněk, které vytvoří další generaci byli přítomni v rodičích už v době, kdy ti sami byli embryi. Pro většinu biologů není embryo či zárodek úplnou lidskou bytostí o nic víc, než je stavební projekt budovou. Má-li zárodek příležitost náležitě se vyvinout před narozením a dostane-li se mu nezbytných raných socialisačních zkušeností a dostatečně výživné potravy v klíčových prvních let po narození, vyvine se nakonec v lidskou bytost. Pokud některý z těchto podstatných prvků chybí, bude výsledný jedinec v určitých ohledech nedostatečný.“
zdroj (ano, je to web „konservativní“ a New York Times o tom nepíší, tak je to všechno zlá pomluva etc. )
Přečtěte si ještě jednou část označenou kursívou a domýšlejte co se jí rozumí a co znamená. Před, pravda věru, šestatřiceti lety ji napsal pán, který je dnes poradcem presidenta pro vědu a technologii, ředitel úřadu Bílého domu pro vědeckou a technologickou politiku a spolupředseda presidentovy rady poradců pro vědu a technologie. V roztomilém beltway-speaku je pan John Holdren „science czar“.
Jinak pokud by to někoho zajímalo, pak tady najde solidně dokumentovaný zdroj dalších názorů, jistěže opět z publikace z roku 1977, jímž byl spoluautorem, báťušky Holderna.
Dávám to sem ze dvou důvodů. Jednak jako vhled do jisté části nebo pramenů „vědeckého“ myšlení, které má dnes z povahy věci velký vliv na klíčové rozhodování v klíčové zemi a pak také jako pobídku k zamyšlení nad tím, do jaké míry je možné připustit, aby expertní mínění mělo v otázkách jako je tato nejvyšší či snad dokonce jedinou autentickou autoritu. |