 |
Ach jo - asi jsem jako spolusprávce místnosti něco říct měla, ale já už prostě nemám sílu vyjadřovat se tady k těm konfliktům víc než sporadicky, je mi to nepříjemné, a když už jsem tu něco nesouhlasně zamručela, stejně to bylo jedno (ostatně taky z toho důvodu uvažuju, že požádám správce o uvolnění z "funkce" - prostě mě tahle místnost víc trápí, než aby mě bavila).
Verlit: to mě překvapuje, já totiž z vašich různých dotazů měla spíše pocit, že se ptáte stylem: co na to říká církev? Jak je to v křesťanském učení? Takže když jsem na něco psala svůj názor, spíš jsem měla pocit nepatřičnosti, že vnucuje něco (své vlastní dojmy a pojmy) někam, kde se o to moc nestojí.
A prostě nemůžu jinak, než opět k potratům: proč zrovna zygota a ne už spermie a vajíčko? Já tam prostě vidím kvalitativní rozdíl. Spermie se může dělit třeba 100x, pořád je to spermie. Stejně tak vajíčko. Jenže dělením zygoty nevznikne 100 malých zygot, ale něco nového. Je to pro mě prostě výrazná startovní čára nového života bez ohledu na diskuze o tom, jestli už tam je duše, není duše nebo co.
Narození je pro mě hranice dost neurčitá - protože kdo zastaví vědecký pokrok? Dnes ještě (naštěstí) vypěstovat dítě na gelu neumíme, a dělohu nic nenahradí. Ale jak dlouho? Zachránit lze nedonošeňátka, která nemají ani kilogram - v Motole mě dokonce neonatalogové uklidňovali, že kilové nedonošeňátko pro ně není výzva. Za jak dlouho se budou krýt horní hranice pro provedení potratu a dolní hranice přežitelnosti plodu mimo tělo matky?
Zároveň bych si dovolila upozornit, že se potrat zpravidla netýká shluku buněk. Všechny genetické testy přicházejí až poté, co nastávající mamina měla možnost vidět prcka poprvé ultrazvukem. Nikoliv beztvarou hromádku buněk, ale óbrhlavičku, ručičky i nožičky, tepající srdíčko. Malého tvora, o jehož životě/neživotě může rozhodnovat. Jistěže spousta embryí je potraceno, aniž by si jich matka všimla, protože nebyla životaschopná - což ale IMHO nijak neurčuje právo rozhodovat o osudu těch životaschopných.
Sama jsem si užila jaké to je, když testy nevyjdou úplně OK, jaké hnusné jsou to pocity - ale prostě už jsem nedokázala myslet v termínech "Když to bude nemocné, dám to pryč" spíše mě drásalo vědomí, že "našemu dítěti něco je", a potrat by pro mě znamenal ukončit jeho život jen proto, že je nemocné, a já jsem moc velký slaboch na to, abych ho dokázala přijmout se vším všudy a starala se o něj v dobrém i ve zlém.
Ano, byla to pro mě jiná bytost už od momentu, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, a to přestože byla (a ještě chvíli bude) na mě naprosto závislá a mimo mé tělo by nepřežila ani minutu. Než někdo prohlásí, že tenhle postoj nemám nikomu vnucovat - to absolutně nechci. Chápu ženy, které raději berou embryo jako "to", aby se v případě potřeby po potratu nezbláznily. Jen si myslím, že vlastní mateřství a prožívání toho všeho člověka ještě víc utvrdí v tom, jak velký je život zázrak (ano, i ten fakt, že se potkaly zrovna tohle vajíčko zrovna s touhle spermií a vznikl z toho právě takový tvoreček) a chápat ho jako posvátný prostě má něco do sebe :-) Bez ohledu na to, co říká Bible nebo vědci.
A ještě možná k tomu, co tu zanělo mezi řádky: pokud člověk bere náboženství jenom jako soubor příkazů a zákazů, nikdy ho nedokáže žít poctivě. Pro mě je to prostě životní postoj, a čím více o křesťanství čtu, tím více nalézám věcí, které ladí s mým nastavením ke světu a životu obecně. Můj postoj k církvi se proměňoval od nijaký-vlažný-naštvaný až k přijetí a zjistila jsem spíše, jaká spousta věcí se prezentuje pokrouceně, nebo se o nich nemluví vůbec... ale nevím, jestli se to dá vysvětlovat. Některé věci se prostě musí projít. |