 |
Aditu, Velit a další: Děkuji PetruKorovi, že to po mně opravil. Byla jsem hrrr a asi se vyjádřila špatně.
Svátostné manželství si udělují manželé navzájem. Je tam to "dokud nás smrt nerozdělí". Na manželství se nepohlíží jako na běžnou instiuci, ale na něco krásného, posvátného, co si dávají ti dva navzájem.
Právě pro tu váhu manželství se doporučuje, aby se ti dva nejdřív dobře poznali. Musí projít předmanželskou přípravou, která by jim měla poukázat na různé aspekty manželství.
Může se stát, že manželství nevydrží. Pak jsou tři různé možnosti. 1. anulace - zhodnotí se, zda to manželství bylo platné či ne. Příklad - muž si bere ženu A, ale touží po ženě B a tuhle si bere jenom jako náhradu, při první příležitosti ženu A opustí. Nebo když jeden z partnerů odmítá dítě a druhý po něm touží. Třeba. Jsou to jen rychle načrtnuté příklady. 2. rozluka: tzn. že ti dva spolu nemusejí žít, ale i mohou, ale nejsou prostě jako muž a žena. Říká se "od stolu i lože". :) Před úřady jsou dál manželé. 3. rozvod: to je čistě státní věc. Rozvod sám o sobě NENÍ důvodem k tomu, aby nemohli přistupovat k sv. přijímání. To jsem předtím napsala nesrozumitelně.
Co se týká otázky na to, jak moc si uvědomují, co slibují: to je věc jiná, na to se pak taky dívá při rozhodování o neplatnosti manželství. Takle by se člověk mohl ptát u více věcí: Mohl kluk v 17 vědět, jak pro něj bude těžká kněžská služba? A možná by se našlo i víc příkladů i z civilního života... U té svatby proto církev tak trvá na řádné přípravě na ni, aby právě snížila pravděpodobnost rozvodu.
Osobně si myslím, že člověk může mít někdy v životě všeho dost, už nemá sílu pokračovat v tom, čemu se zasvětil. Takové lidi neodsuzuju. Je mi líto, že jim to nevyšlo, ale místo odsouzení je lépe jim nabídnout přijetí a pomoc.
Teď, pokud vím, se třeba aspoň v naší diecézi víc hovoří o rozvedených, dělají se pro ně různá setkání, atd.
Ad. vrah: Nevím, kolik vrahů chodí ve věznici k sv. přijímání, nemám s tím zkušenosti. Podmínkou je opravdu ta opravdová lítost a předsevzetí. Hodně vrahů svého činu lituje způsobem "proč tam ten chlápek v noci chodil, pak jsem na něj natrefil a teď jsem tu". To není opravdová lítost... Jako že by někdo stál řadu u zpovědnice, přišel dovnitř, řekl "zavraždil jsem člověka", dostal rozhřešení a šel - pokud vím, není to tak jednoduché... Podmínkou je pokusit se napravit, co spáchal, myslím, že třeba pokud by se nepřihlásil policii, rozhřešení by nedostal, nebo tak nějak to je, musela bych to zjistit, úplně přesně to nevím. |