 |
Přidám další osobní pohled na věc a začnu trochu ze široka.
Máme statek. Ke statku patří zvířata, kterých máme už slušnou hromádku. Pokaždé, když se zdá, že by mohl přibýt další člen naší velké smečky, si klademe prostou a jednoduchou otázku : Jsme chopni (a ochotni:) postarat se o dotyčné zvířátko tak, aby byly zajištěny všechny jeho potřeby a nijak u nás netrpělo? Jestliže zní odpověď ano, smečka se rozšíří. Jestliže zní odpověď ne, můžeme zavést diskuzi o tom, jestli se to dá nějak změnit (příklad: než jsme se mohli postarat o koně, musela se zprovozuschopnit stáj) a nebo jestli je to NE prostě definitivní.
Oklikou vzato, tohle je to, co považuju za základní kámen toho, co nám dává právo rozhodovat o našich zvířecích kamarádech. Vzali jsme na sebe povinnost postarat se o ně a plníme ji podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Za to si osobujeme právo o nich rozhodovat. Kam se půjdou pást, že jim sebereme vejce a použijeme je na jídlo, že psi budou čas od času hlídat dům, že koním někdy vlezeme na záda a projedeme se po okolí, že blažený život hus a krůt jednoho dne skončí.
Kdybych se měla rozhodovat o tom, zda přivést nebo nepřivést na svět dítě, postupovala bych podobně. Jestliže jsem schopná a ochotná se o něj postarat, tak se narodí. Jestliže nejsem, a je jedno jestli schopná nebo ochotná, kdo mě může nutit?
Buď mají lidé právo rozhodovat o jiných lidech, a v tom případě má matka přednostní právo rozhodnout o svém dítěti, dokud nepřestane být dítětem, nebo nebude rozhodovat nikdo o nikom.
Kdo z těch, kteří říkají, že potrat je vražda, řeknou (a splní): "Nezabíjej to dítě, já se o něj postarám?"
Protože to je podle mě to, oč tu běží. Porodit dítě znamená vzít na sebe odpovědnost za vývoj a výchovu nového člověka. Je jistě báječný pocit, zachránit život tím, že rozmluvím nějaké dívčině potrat silnými slovy o vraždě, ale možná by nebylo do věci se o to dítě zajímat i poté, co opustí maminčino bříško. Aby neskončilo v kojeneckém ústavu, dětském domově, jen tak na ulici nebo na nepředstavitelně horších místech.
Nevím, jaký je mezi nechtěnými dětmi poměr géniů proti blbcům, ale řekla bych, že úplně stejný jako v případě plánovaných dětí. A soukromě si myslím, že když už řešíme problémy dětí, měly by mít přednost ty, co už na světě jsou a trpí, před těmi, které by teprve mohly být... |