15:01:26
05. 07. 2025

Místnost
Svatyně
Tato místnost je určena pro všechny, co mají chuť napsat někam své tajné myšlenky, sny, básně, pro debaty o Bohu, lásce, smrti, morálce, svědomí a takových věcech. Tohle je ta správná místnost, kde se probírá řada etických, náboženských a podobných otázek.
Ve vývěsním štítu budou postupně přibývat odkazy na zajímavé stránky, sem a tam přibude trocha statistiky a rodí se seznam probíraných témat...

Místnost má od 23:26:19  13. 10. 2001 pronajatou Agáve. Spolusprávce: Eva.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   50   »» »

Clarice, vloženo 15:04:33  16. 11. 2009

1300 za dvě hoďky monologu by mi nevadilo :).
Akorát tedy nejsem kráska.
Ale třeba si nechá poslat tlamičky a tam už se vejdu :).

J.D.P., vloženo 13:58:43  16. 11. 2009

Aes: to je neco jako kdyz si nejaka svedska rockova kapela nechala pri koncerte ve Slovinsku, poslat do satny kompletni sestavu soutezicich miss :o))

Aes Sedai, vloženo 13:46:03  16. 11. 2009

Docela by mě zajímalo, copak si od tohodle sliboval. Chtěl se jen "beztrestně" podívat na hezké holky?! :))

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/184482-kaddafi-si-dal-shromazdit-italske-krasky-a-kazal-jim-o-islamu.html

verlit, vloženo 08:20:40  01. 10. 2009

Čistě "technicky" malé dítě začne vnímat sama sebe plně jako osobnost někdy kolem tří let věku.

Eva, vloženo 19:49:23  25. 09. 2009

Hallorn: autorem je Martin Buber, kniha Problém člověka. Už se těším, až začnu číst jeho Já a Ty :-)

Clarice, vloženo 14:47:03  25. 09. 2009

Nevzpomínám si ale, že by mi někdo vysvětloval, že "jsem člověk," nebo co to vlastně je. Asi to každý prostě ví. O významu začneme přemýšlet stejně až v dospělosti, kdy třeba vnímáme věci, které "by člověk nikdy neudělal," nemorální, strašné skutky, které nás nutí řadit se jinam, protože se "stydíme být člověkem."

Clarice, vloženo 14:44:58  25. 09. 2009

Eva to vystihla moc krásně.
Já nevím, odkdy jsem člověkem. Kdy se vlastně malé dítě naučí tohle vnímat "jsem člověk." Co to pro něj znamená? A je tedy doba, kdy o tom nepřemýšlí údobím, kdy jím není? Nemyslím si.
Definice člověka podle mě neexistuje. Dá se souhlasit s tím, že každý jsme originál, spolu tvoříme jedinečnou společnost. A jak bude vypadat, to se nedá ani vzdáleně odhadnout :).

Hallorn, vloženo 14:09:27  25. 09. 2009

A kdo je autorem?

Taky mě zaujal jeden poznatek (údajně z astrologie), že na jiných lidech nemáme rádi právě to, co nacházíme u sebe. Naopak máme rádi vlastnosti, které nám chybějí. To "obojí vždy v jednom" mi to připomnělo.

Eva, vloženo 13:41:18  25. 09. 2009

Hallorn: dobrý postřeh - člověk nežije ve vzduchoprázdnu, ale je navýsost vztahový. Takže když už se doberu k tomu JÁ, automaticky mi musí naskočit i nějaké to TY (to minimálně). Moc se mi líbí třeba tohle:

"...Uvažuj o člověku s člověkem a pokaždé uvidíš pospolu dynamickou podvojnost, jíž je lidská bytost: zde dávání a zde přijímání, zde útočící a zde bránící se sílu, zde schopnost dotazovat se a zde schopnost odpovídat, a obojí vždy v jednom, jak se vzájemně doplňuje v střídavém nasazení, jak společně představuje člověka. Teď se můžeš obrátit k jednotlivci a poznáš ho jako člověka podle možností jeho vztahů; můžeš se obrátit k celku a poznáš ho jako člověka podle plnosti jeho vztahů."

Hallorn, vloženo 11:15:15  25. 09. 2009

Eva: Pěkně řečeno. Ačkoli tvůj názor nesdílím, respektuji ho.

Na okraj: Domnívám se, že pokud máme člověka pochopit v celistvosti, jisté míře abstrakce se nevyhneme. Nepoznáváme snad sebe právě prostřednictvím ostatních?

Eva, vloženo 14:36:38  23. 09. 2009

Odkdy je podle vás člověk člověkem?
Moc se mi líbí Buberova myšlenka, že pokud máme pochopit člověka v jeho celistvosti, je potřeba přestat o něm uvažovat jako o objektu, ve třetí osobě, ale pěkně zpříma se podívat na vlastní JÁ. Když k tomu přidám Heideggerovo pojetí, kde člověk je prakticky místem, ve kterém se uskutečňuje bytí a přidám k tomu trochu staré víry, že člověk je nejnižší duchovní bytostí, která se zrodila v těle do hmotného světa, mám už docela slušná východiska, abych zauvažovala, odkdy jsem JÁ sama člověkem?
Je to od doby, na kterou mám vlastní vzpomínky? Nebo to přišlo ještě dříve, v době, ze které si sice nic nepamatuju, ale kdy jsem prvně poznala, že to mimi v zrcadle jsem já? Nakolik byl pro moje bytí člověkem rozhodující první nádech a první křik? Jsem jako člověk ve světě přítomná od chvíle, kdy moje máma zjistila, že čeká dítě? Nebo ještě předtím, protože už předtím než mě vytvořil v životě mé matky, znal mě ON? Jisté je jen, že celou tu dobu se měním. Od početí, které mě v hmotném světě geneticky definovalo. Z jediné buňky přes všechny dramatické změny prenatálního věku, překotný růst po narození. Z děvčátka dívkou, ženou, matkou...dá li Pánbůh, časem i babou a dál, tam, odkud jsem přišla. Z bytí do nebytí - nebo do věčnosti? To nevím, ale to všechno jsem já, jen každý den jiná, momentálně určována tím, že jako člověk myslím, mám vzpomínky a vím o vlastní smrtelnosti, (i když to tak vždycky nebylo). A přemýšlím o Bohu, o lásce, co je silnější než smrt, a o dětech, co se rodí bez viny a jsou jak nepopsaný list...

Dokdy by měla mít žena právo rozhodnout o životě dítěte?
Podle mne žádný člověk by neměl mít právo rozhodovat o životě, tady lépe řečeno smrti, jiného člověka. Naší civilizaci trvalo strašně dlouho a stálo to hodně, než zformulovala, že každý člověk má (mimo jiné) právo alespoň na holý život. Ovšem mám pocit, že s tím, jak si dovedeme život "vědecky" vysvětlit, popsat, zmanipulovat a (vy)užívat, stává se pro nás čímsi samozřejmým. Prostě tu je a funguje. Ztrácí se úžas nad vším živým a s tím i úcta k životu. To je strašná škoda. Přitom život není nic samozřejmého, a blíží se zázraku něco živého stvořit, vypěstovat, a následně naživu udržet. Jak nám kdysi říkal v katechezích Jarda Trávníček, rozmáčknout berušku dokáže každý blbec. Ale něčemu vdechnout život .... ono se to pak všechno hezky odráží ve vztahu lidí k přírodě, životnímu prostředí, ekologii... ale to jenom tak na okraj.

Hallorn, vloženo 12:24:19  23. 09. 2009

Aes: myslím, že už jsem taky odpověděl: člověk je imho samostatnou lidskou bytostí od chvíle, kdy má založenou nervovou trubici. Tzn. od 3. týdne. O pár příspěvků níž jsem vysvětlil proč.

Petr: Ano. Pokud není pár dosud připraven k výchově dítěte, je legitimní vzdát se dočasně té hlavní (rozmnožovací) funkce a věnovat se jen těm funkcím ostatním.

Eirellin, vloženo 14:46:14  22. 09. 2009

Co se týče zmiňovaného znásilnění, (možné) nemoci plodu apod. to jsou právě ty okolnosti, o nichž jsem mluvila jako o složitých situacích, v nichž dokážu rozhodnutí ženy pro potrat chápat. A za sebe mi nezbývá než doufat, že bych se v podobné situaci i přes všechny roblémy, které by mi to možná mohla přinést dokázala rozhodnout pro život.
Tohle jsou však situace extrémní, a drtivá většina potratů do této kategorie bohužel nespadá.

No ono je na ní životně závislé a nesamostatné ještě dlouho po tom, i když jí ev. může nahradit jiná osoba, ale stejně mi to nepřipadá jako dostačujicí kritérium.

A ano, pro mne je člověk člověkem od početí, žádnej další krok, kterej ve svym životě prenatálnim i postnatálnim (a to včetně porodu) udělá mi nepřipadá dostatečně vyráznější na to, aby tenhle základní vznik mohl trumfnout.

ACE, vloženo 23:17:58  21. 09. 2009

Je pravda, že jsem se nechal trochu unést a psal reakci ještě řádně nabroušený, takže pardon. Nicméně Petr Kor vloženo 10:09:35 18. 09. 2009 je pro mě jednoznčně formulováno právě ve smyslu těžké kontroverze a žádnou jinou mírnější alternativu v tom nevidím, ostatně stejně jako nějaké následné vysvětlení, čímžo bych tuhle kapitolu také nechal spát jak už tu vyjádřili množí.

A k tématu, člověk je pro mě člověkem až poté co se narodí a začne sám "žít" mimo tělo matky. Do té doby je pro mě dítě životně závislé na matce a tedy nesamostatné, tedy více méně nežijící alespoň ne na 100% ... tímto zcela nehovořím o nějaké souvislosti s potraty, čistě subjektivní pocit o člověku jako "jedinci".

PetrKor, vloženo 22:45:21  21. 09. 2009

Hallorn: Přesně jak psala Aes Sedai - viz můj minulý příspěvek.

Jinak - sám píšeš, že má sex celou řadu ostatních funkcí, které jsou skoro tak důležité jako ta plodící. Čili mi z toh ovyplývá, že ta plodící je podle tebe ta hlavní - pak ale nerozumím proč antikoncepce? Potlačení té hlavní funkce? :) Ale to jen tak na okraj :)

A k té Aes otázce: Podle mě je člověk člověkem od okamžiku splynutí spermie a vajíčka. A teď proč. To je těžké vysvětlit :) Asi proto, že v tu chvíli vzniká spojením dvou genetických informací to, z čeho se nakonec vyvine jedinec? On to určitě zvládne někdo formulovat líp, než já :)

Aes Sedai, vloženo 18:52:49  21. 09. 2009

Mám pocit, že se naše debata posunula už někam dál.
Petrův příspěvek jsem pochopila tak, jak to potom dovysvětlil - a on už tu vysvětlil, jak to myslel, snad se už není třeba k tomu vracet.

Teď už máme novou otázku, odkdy je podle vás člověk člověkem (dokdy by měla mít žena právo rozhodnout o životě dítěte) - vynecháváme křesťanský pohled. Co tak zkusit odpovědět k tématu? ;)

Hallorn, vloženo 18:45:30  21. 09. 2009

Petr: Já tvůj příspěvek taky pochopil tak, jako ACE. Tzn. sexovat jen za účelem rozmnožování a antikoncepce je špatná (nebo přijenmenším "zmatek naší doby").
Pokud jsi to myslel jinak, pak bych (asi nejen já) ocenil dovysvětlení pro nás pomalejší.

Jinak můj názor je takový, že sex (stejně jako celá řada jiných životních projevů) je u člověka do značné míry ritualizovaný. Že kromě své plodivé funkce má ještě celou řadu dalších, paralelních funkcí, které jsou skoro stejně důležité.
Proto antikoncepci jednoznačně ano.
Sex jen za účelem rozmnožování ponechme zvířátkům.

Mimochodem: s ústy se dá provádět celá řada jiných věcí, než lít do nich limonádu. Totéž s rukama. Tím pádem názor "antikoncepce ne" je slučitelný s názorem "sex nejen kvůli rozmnožování" :-)

Clarice, vloženo 18:25:05  21. 09. 2009

O možném mezičlánku jsem psala někde tam. O tom, když má dítě vrozenou nemoc, nebo vadu, ale asi to nikdo nečetl.
Stejně tak být obětí znásilnění, udělám to. Dítě by za to nemohlo, ale já bych ho, nedovedu to vysvětlit, nedovedla milovat.
A nemocná žena - také jsem psala o té kolegyni z práce, která by ochrnula, ale namísto jednoho potratila rovnou všechny tři.

A stejně je to jedno, protože ať už teď věříme čemukoli, nikdy nevíme, jak bychom se rozhodli v okamžiku, kdy bychom před tou situací stáli.

Aes Sedai, vloženo 10:03:15  21. 09. 2009

Tady je moc pěkně udělaný přehled.

http://ssvp.wz.cz/vyvojovka.html

verlit, vloženo 09:49:01  21. 09. 2009

Nejspíš proto, že třetím měsícem končí fáze embrya a začíná fáze plodu.
Pak už je dítě vyvinuté se vším všudy, nic nechybí a jen dál roste a rozvíjí se. Tím pro mě začíná člověk.

« ««   50   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php