 |
Verlit: jo, myslím, že se to jmenuje Proměna - dávali to nedávno v telce, jen jsem nemohla koukat a bylo mi to docela líto.
Taky mě napadá, že takhle odlišovat poznávání světa na vědecky vs. nevědecky není úplně nejšťastnější. Já uznávám vědu, hrozně jí fandím, fakt mě bavila (taky dobře živila, hehe) ale říct, že pokud něco neumím srovnat do "vědeckých rámečků", tak je to hloupost, to bych fakt nemohla.
Hele, běžný člověk přece nepostupuje jako počítač, aby analyzoval své duševní pochody, jestli je to ještě metodologie, nebo už jen intuice, instinkty, nebo mu to prostě dělá dobře. Přesto takhle poznává svět - že se s ním potkává a užívá a prožívá.
Chci říct - když chci poznat druhého člověka, můžu si přečíst jeho životopis, proměřit biometrické údaje, přečíst DNA, provést pitvu - leccos mi to o něm řekne. Jenže nepoznám ho nakonec nejlíp při obyčejném rozhovoru nad pivem?
Můžu vědět všecko o oceánu, složení jeho vody, mořských rostlinách, rybách, savcích a všemožných breberách, co v něm žijou ... a připraví mě to nějak na tu chvíli před soumrakem, kdy si sednu na pláž na kus vyplaveného dřeva, probírám bosýma nohama písek, poslouchám šumění, čichám sůl a pozoruju hru světla a barev? A přece to je taky poznání, které něco poví o "osobnosti" toho oceánu (samozřejmě vědecky vzato oceán žádnou osobnost nemá, že...
Prostě je poznání a poznání...a na něco je tu věda, a na něco zase ne. A že na něco věda není určená ještě vůbec neznamená, že to nejde, nebo to není. |