14:20:40
04. 07. 2025

Místnost
Svatyně
Tato místnost je určena pro všechny, co mají chuť napsat někam své tajné myšlenky, sny, básně, pro debaty o Bohu, lásce, smrti, morálce, svědomí a takových věcech. Tohle je ta správná místnost, kde se probírá řada etických, náboženských a podobných otázek.
Ve vývěsním štítu budou postupně přibývat odkazy na zajímavé stránky, sem a tam přibude trocha statistiky a rodí se seznam probíraných témat...

Místnost má od 23:26:19  13. 10. 2001 pronajatou Agáve. Spolusprávce: Eva.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   110   »» »

Dara, vloženo 21:36:16  28. 05. 2008

PetrKor: já nemysela během zpovědi, to je mi jasné. Myslela jsem příklady, co psala třeba Verlit - že pak třeba naznačuje dalším zúčastněným, aby s tím něco udělali a tak.

Mě je to celkem jasné, jen se mi chíli zdálo, že si to tu odporuje (a nemyslím názory věřících x nevěřících)

PetrKor, vloženo 21:26:14  28. 05. 2008

verlit: Mně se to zdá v pořádku i z toho důvodu, že kněz když přijímá zpověď, tak tím vlastně slibuje, že nikomu nic neřekne. Je to to samý, jako když říkáš své nejlepší kamarádce tajemství... :)

Dara: To že v rámci zpovědi s tebou kněz mluví není nijak v rozporu s funkcí telefonního sluchátka, protože skrze něj mluví Duch Svatý... A odtud taky kněží berou sílu na to ustát zpovědi, celibát a vůbec celý veřejný tlak... Ve spolehnutí se na Boha a Ducha Svatého...

Klair, vloženo 21:08:19  28. 05. 2008

Jé, to by se mi taky líbilo... Aes, ten Tvůj kněz vypadal v Kromclu moc sympaticky...

Ginny, vloženo 21:00:58  28. 05. 2008

Aes Sedai: jeden okamžitý možná cvoklý nápad: je teď děsně moderní chatovat se známými herci, osobnostmi a tak - přitom mě osobně (a jak vidno, asi nejen mě:) by lákal chat s lidmi, jejichž povolání si moc dobře nedovedu představit - nezašel by někdy tenhle (nebo jiný:) kněz na virtuální pokec s námi zvědavými nevědomými? (Nebo existuje někde něco takového? Jak říkám, je to okamžitý nápad psaný pod dojmem právě přečteného příspěvku - zagooglím za chvíli:) Jasně že můžu jít a zeptat se, jenže takové lidi zrovna moc často nepotkávám a když, tak se samozřejmě stydím :o)

Aes Sedai, vloženo 18:41:05  28. 05. 2008

Verlit: Není zač, v pohodě.

verlit, vloženo 18:39:02  28. 05. 2008

Aes: Páni, díky za zprostředkování otázek a odpovědí, to je moc zajímavé.

Aes Sedai, vloženo 16:40:17  28. 05. 2008

Teď mě napadlo, že i psychiatr nemá povinnost ohlásit zločin. Jsou to profese založené na důvěře... a snaze ty lidi přivést k tomu, aby sami našli odvahu a potřebu věci napravit.

Aes Sedai, vloženo 16:39:13  28. 05. 2008

Tak jsem se zeptala kněze na ty otázky tady.

OTÁZKA
Zpovědní tajemství. Třeba když přijde někdo a řekne "chystám se zabít toho a toho" nebo "zneužívám svou malou dceru" jestli kněz může nějak zasáhnout. Nějak tomu zabránit, apod.

ODPOVĚĎ
Co se týká toho problému je to tak, že když někdo přijde s tím, že chce někoho zabít, nebo spáchat jiný zločin tak povinnosti kněze je udělat vše, aby k tomu nedošlo. Tak vést ve zpovědi tohoto člověka, aby od tohoto záměru opustil. Samozřejmě, že nemůžu nikoho k něčemu přinutit. Svobodná volba je základem. Když zase někdo přijde, že spáchal zločin, kněz nemůže to prozradit, ale může požádat toho člověka, aby sám se přiznal, šel na policii, napravil škodu, je to i povinnost kněze během sv. smíření, ale opět vzniká otázka lidské svobody.

OTÁZKA
Jak takové situace vnímá, jak se s tím vnitřně vyrovnává.

ODPOVĚĎ
Každý takový případ je těžký pro kněze. Každý kněz jistě jako jiní lidé nese to různě. Možná o tom neustále přemýšlí, nespí, nejí. Hlavně by se měl vroucně modlit, aby dotyčný porozuměl své situaci a měl ochotu to dát do pořádku. Je to také podmínka obdržení rozhřešení.

OTÁZKA
Tady jsem citovala... "Má kněz roli telefonního sluchátka. Je-li zpověď mezi bohem a hříšníkem, pro kněze tam jiné místo není."

ODPOVĚĎ
Ano je kněz prostředníkem mezi Bohem a člověkem. Chtěl to tak Kristus, když řekl v Bibli "komu hříchy odpustíte budou odpuštěny, komu ne, nebudou odpuštěny".

OTÁZKA
Další citace: "Římskokatolická církev klade na kněze neuvěřitelně těžké požadavky - myslím tím celibát a celý institut zpovědi.
Obojí je z hlediska běžné psychiky nepřirozené a obojí musí být příšerná psychická zátěž, pokud to člověk bere jen trochu vážně. Nemyslím to posměšně, ale doopravdy, fakt nechápu, jak je možné tyhle dvě věci zvládnout při zachování duševního zdraví."

ODPOVĚĎ
Je mnoho pomáhajících povolaní, když oni laici se dokážou s věcmi vypořádat tak tím víc kněz. K povolaní dostává člověk – kněz - dar. Když spolupracuje s Bohem dostává milosti a vše je v pořádku. Prosím tě, myslíš, že mé duševní zdraví je v nepořádku. Já jsem přesvědčen, že v naprostém pořádku, a tak se cítím, i když žiji celibát, a nejenom zpovídám, ale i mnohdy řeším různé těžké lidské problémy.

OTÁZKA ohledně mešního vína - jestli s tím nemáte problémy při řízení auta a zda se může mešní víno ředit a jestli jo, tak v jakém poměru, jestli jsou na to směrnice.

ODPOVĚĎ
Směrnice nejsou. První věc kněz během mše sv. vypije jen lok vina. Do vina se přidává jen kapka vody. Když by i měl 3 mše sv, tak vypije deci vina. A to nemůže nic udělat. V tom nevidím žádný problém.

Aes Sedai, vloženo 00:14:23  28. 05. 2008

Mají to těžké tak, jak si to člověk mimo jejich život ani neuvědomí. Až když je s nimi několik hodin denně, pochopí to.
Také jim hrozí syndrom vyhoření, jsou na tom vlastně ještě hůře než psychologové a psychiatři. Mohou se sice opřít o svou víru, ale někdy jim chybí opora v lidech. My když uděláme chybu, tak nás třeba lidi pomluví, nebo to přejdou. Ale oni jsou sledováni na každém kroku, každé slovo jim kolikrát lidé "omlátí" o hlavu. A těch anonymů,co dostávají...

Pokud někdo řekne, že zabil, můžou rozhřešení podmínit tím, že se přizná. Ale podrobněji to zjistím.

Eva, vloženo 23:33:42  27. 05. 2008

Jé - 8 000 příspěvků - to musíme oslavit :-)))

Verlit: tento názor naprosto sdílím, mají to těžké. Možná taky proto je jich tak málo. Většiny kněžích, které znám, si nesmírně vážím - nejen kvůli tomu, co sami obětujou a že to vůbec vydržej, ale že při tom dokážou mít pochopení pro člověka, a mít nás rádi se vším, co si s sebou nesem a jak válčíme se životem.
Takže sorry, jestli jsem níže byla trochu - ech - nepříjemná, ale já to nějak hůř snáším, když se nám o ně někdo byť jen náznakem otírá...

verlit, vloženo 22:42:09  27. 05. 2008

Ono když se to vezme kolem a kolem, tak římskokatolická církev klade na kněze neuvěřitelně těžké požadavky - myslím tím celibát a celý institut zpovědi.
Obojí je z hlediska běžné psychiky nepřirozené a obojí musí být příšerná psychická zátěž, pokud to člověk bere jen trochu vážně. Nemyslím to posměšně, ale doopravdy, fakt nechápu, jak je možné tyhle dvě věci zvládnout při zachování duševního zdraví.

Eva, vloženo 21:18:25  27. 05. 2008

Dara: kněz nemůže přímo aktivně zasahovat do záležitostí hříšníka, tím myslím jít a něco s tím sám z vlastního rozhodnutí udělat. Samozřejmě ale s člověkem v rámci zpovědi mluví, může s ním celý problém rozebrat pokud je to potřeba, může mu samozřejmě i radit či doporučovat tam, kde člověk neumí nevidí cestu. Důležité je, že vlastní rozhodnutí a konkrétní činy jsou vždycky jen na onom člověku.

Upozornit zúčastněné osoby: to cítíš správně, to už by bylo zasahování. Po pravdě mě tahle varianta napadla, když jsem si představila, co bych asi dělala na místě onoho nešťastného kněze. Asi nebude tak úplně košer, ale dovedu si představit, že nastupuje v případě, kdy selže varianta přesvědčit dítě, aby se svěřilo osobě, která by jí mohla pomoct.

Pokud jde o pokání: pozor, to není jen tak pět otčenášů a deset zdrávasů, jak se s takovou oblibou podsouvá. Zahrnuje lítost, obrácení od hříchu, ale může zahrnovat i narovnání křivdy hříchem navozené - tzn. taky může kněz doporučit: "Pepo, tys ji zabil, měl by ses přiznat ..."

Dara, vloženo 20:38:05  27. 05. 2008

Eva: no to je právě to, co já nechápu "protože zpověď je mezi Bohem a hříšníkem, kněz nemůže zasahovat, může jenom slyšet, radit a doporučovat." tak může nebo nemůže? Podle mě když někomu do něčeho kec.. radíš, tak zasahuješ. Stejně tak jsi ty i jiní řekla, že může přesvědčovat ostatní zúčastněné a podobně. to JE zasahování.

Nezasahovat by bylo, kdyby si to jen poslechl, uložil řekněme nějaké to pokání a dál nic. (A to je nejspíš to, co nám přijde úplně divný)

Eva, vloženo 19:34:07  27. 05. 2008

Dara: nikde nepíšu, že kněz může jen poslouchat. Píšu slyšet, radit a doporučovat - to je snad totéž jako tvé směřoval, napravoval a pomáhal žít správně? Prosím, zkus číst všechno.

Verlit: ano, zrůda mi vyplynulo přesně tím postupem jako tobě: po zakomponování onoho hrdý a přesvědčený.

Evidentně si opravdu nerozumíme, závěr je pro obě strany stejný, a oběma stranám může připadat v nepořádku.
Já jsem jenom ochotná se s tím smířit, protože jenom pod podmínkou absolutní mlčenlivosti je vůbec možné, aby institut zpovědi fungoval, a člověk se skutečně nebál mluvit o všem, co ho trápí. V některých případech je to oběť, ale má smysl (alespoň spoustě katolíků svátost smíření smysl dává).

verlit, vloženo 18:44:07  27. 05. 2008

PetrKor_ jen k tomu filmu, on se snažil, ale dcera trvala na tom, že to nikomu nechce říct. Nebylo to hlavní téma filmu a nebyla to sociologická studie. Nicméně kněz z toho byl, z pochopitelných důvodů, zničený.

Evidentně si jako obvykle nemůžeme vzájemně porozumět, přestože říkáme přesně to samé. Jenom jedné straně připadá závěr: "Kněz nesmí říct, jeho možnosti pomoci jsou velmi omezené a může kvůli tomu být nespokojený až zoufalý" naprosto v pořádku a té druhé naprosto v nepořádku, to je celé.

PetrKor, vloženo 16:48:04  27. 05. 2008

verlit: být přesvědčený, že je něco správně, a být spokojený jsou dvě naprosto rozdílné věci... A pozor - kněz smí pomoct. Nesmí říct.

PetrKor, vloženo 16:45:20  27. 05. 2008

Dara: Ale ne proto, aby lidi soudila a hlavně odsuzovala. Ono se řekne "jen" vyslechne, ale ono to není zas tak málo...
Film Priest jsem neviděl, ale nevím, proč se kněz snažil přesvědčovat matku a otce - proč se radši nesnažil přesvědčit dceru, aby to matce řekla... Tyhle filmy, které rádoby řeší složité problémy jsou dost často postavené dost na vodě... Zejména kvůli tomu, že většinou vůbec neproniknou do ducha věci a nesnaží se pochopit o čem zpověď je...

verlit, vloženo 16:44:17  27. 05. 2008

Eva: Já jsem slovo zrůda nepoužila, jen jsem konstatovala, že si nedokážu představit, co by to muselo udělat s psychikou normálního člověka. A za tím stojím.
Vědět, ale nesmět nic říct a nesmět pomoct mi zní příšerně. Být na to případně ještě hrdý a být přesvědčený, že je to tak správné...tam už se mi to slovo zrůdné opravdu nabízí.

Podle mě je celý institut zpovědi absurdní, ale to už jsme opravdu někde jinde. Z tohohle hlediska má kněz roli telefonního sluchátka. Je-li zpověď mezi bohem a hříšníkem, pro kněze tam jiné místo není. Kněz jako "bohem ustanovená úřední osoba", což je tvoje vlastní formulace, to je...no nic, byla bych zase ošklivá a to nechci.

Dara, vloženo 16:02:45  27. 05. 2008

Eva: tak to jsem někde asi něco nepochopila. Tak kněž může jen poslouchat nebo může i něco udělat?

A promiň,a le jsem si jistá, že minimálně na začátku byla církev od toho, aby lidi směřovala, pomáhala je napravovat, vůbec prostě lidem pomáhala žít správně. A ty teď říkáš, že kněz u zpovědi to jen vyslechne a nic?

Eva, vloženo 15:44:16  27. 05. 2008

Verlit: promiň, ale kněz, který bere vážně zpovědní tajemství, není automaticky zrůda. V téhle spojitosti vymýšlet podobné fráze jako hrdinství za cenu utrpení nevinných obětí je fakt trochu .... no radši nic. Ne, ten se kterým jsem mluvila, se tak určitě necítil, jenom o něco víc rozumí lidské bolesti.

Úloha kněze i úloha zpovědi je prostě jiná, než co bys po ní chtěla. To není záležitost kněze-člověka a jeho lidských pocitů, ale kněze-prostředníka a prakticky úřední osoby, která má tohle omezení, protože zpověď je mezi Bohem a hříšníkem, kněz nemůže zasahovat, může jenom slyšet, radit a doporučovat.
Zpověď není instituce určená k podchycování zločinu, není to záchranný systém, který má napravovat, když ve společnosti (rodině) něco nefunguje. Od toho si společnost vymyslela policii a sociálku třeba.
Kněz vyslechne ve zpovědi spousty ošklivých věcí, ale nemůže je řešit. Řešit je může a musí vždycky jen ten, koho se bezprostředně týkají.

« ««   110   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php