21:39:38
06. 07. 2025

Místnost
Svatyně
Tato místnost je určena pro všechny, co mají chuť napsat někam své tajné myšlenky, sny, básně, pro debaty o Bohu, lásce, smrti, morálce, svědomí a takových věcech. Tohle je ta správná místnost, kde se probírá řada etických, náboženských a podobných otázek.
Ve vývěsním štítu budou postupně přibývat odkazy na zajímavé stránky, sem a tam přibude trocha statistiky a rodí se seznam probíraných témat...

Místnost má od 23:26:19  13. 10. 2001 pronajatou Agáve. Spolusprávce: Eva.

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   102   »» »

Ginny, vloženo 20:20:48  07. 07. 2008

Aes: však to ani v nejmenším nespěchá, až to bude, tak to bude.
Že přeju příjemnou dovolenou ;-)

Aes Sedai, vloženo 20:13:21  07. 07. 2008

Je jich hodně a vzhledem k tomu, že za pár dní odjíždí na dovču a ještě chystáme nějaké věci, nevím, jestli bude schopný odpovědět brzy. Když tak si budeš muset počkat, ok?

Ginny, vloženo 19:04:36  07. 07. 2008

Aes: předem mockrát děkuji za odpovědi a rozhodně netrvám na zodpověžení všech otázek, psala jsem si je, jak mi přicházely na mysl a některé se dost prolínají ;-)

Ginny, vloženo 19:03:38  07. 07. 2008

Konečně jsem se dostala k těm otázkám , tu je "seznam":

1) Co vás vedlo k tomu, stát se knězem? Pamatujete si na okamžik, kdy jste si řekl Budu knězem, nebo šlo o postupný proces? Dovedete si představit osobu nebo událost, která by vás mohla přimět k opuštění církve? Kým byste chtěl být, kdybyste nebyl knězem?

2) Určitě znáte z pohádek a příběhů kouzelné bytosti, které plní tři přání. Co byste si přál, kdyby podmínkou bylo, že ta přání musí být "sobecká" = musí se týkat pouze vás, žádný světový mír ani obnova deštných pralesů ;-)

3) Zažil jste někdy něco, co byste nazval zázrakem? Pokud ne, chtěl byste?

4) Co pro vás znamenají ženy? Jak se díváte na rovnoprávnost? Proč nemůže být žena knězem?

5) Jaké místo zaujímá ve vašem životě smysl pro humor? Jak vnímáte vtipy s náboženskou tematikou? Vadí vám, nebo se rád zasmějete i na "vlastní" účet? (Pakliže ano, jaký vtip je váš nejoblíbenější?:)

verlit, vloženo 09:30:00  07. 07. 2008

Že děkuji za odpověď :-)

Aes Sedai, vloženo 07:49:08  07. 07. 2008

Odpověď na Verlitinu otázku: Jak se (kněz) vyrovnává s tím, že někteří lidé, které má rád (třeba členové rodiny nebo i jen kamarádi či známí) nejsou věřící a tudíž se s nimi po smrti už nesetká, budou zatraceni atd. – co se s nimi vlastně podle učení církve stane.

Kněz: Já nevím, co se s těmi lidmi stane. Věřím, že Bůh je milosrdný a dobrý. Pokud někdo neměl příležitost být vychovaný ve víře, víru nepoznal z různých důvodů, ale žije dobrý, poctivý život, věřím, že Bůh ho spasí. Protože zemřel pro každého člověka. Samozřejmě je otázka, co takový člověk dělá, aby víru poznal, jestli nevěří z lenosti, pohodlnosti, z předsudků… Nevím. Věřím, že Bůh to nějak vyřeší. Já to neřeším. Protože podstata života věčného není v shledání s nejbližšími, ale s Bohem, a možnost přebývání s ním. Když je člověk do někoho zamilovaný, taky moc nekouká po jiných osobách, ale spíš je zahleděný do osoby zamilované. Něco podobného bude v nebi.

Aes Sedai, vloženo 10:43:26  04. 07. 2008

V pohodě.

Ginny, vloženo 10:25:20  04. 07. 2008

Aes Sedai: stačí to v pondělí? A5 s otázkami mám, čas na přepsání nikoli :)

Ageolite, vloženo 08:26:35  03. 07. 2008

Taky nad otázkami popřemýšlím, asi v práci. A nějakou sem zítra dám

Aes Sedai, vloženo 14:07:59  02. 07. 2008

OK, předám :)

verlit, vloženo 13:26:34  02. 07. 2008

Můžu tedy jeden dotaz, který jsem před časem kladla i tady ve Svatyni? Jak se vyrovnává s tím, že někteří lidé, které má rád (třeba členové rodiny nebo i jen kamarádi či známí) nejsou věřící a tudíž se s nimi po smrti už nesetká, budou zatraceni atd.
(případě to prosím přeformuluj podle toho, co se s nimi podle aktuální výkladu církve stane :-)

Aes Sedai, vloženo 12:20:56  02. 07. 2008

Teoreticky kdykoliv. Ale když bude na dovolené, tak odpovídat nebude. A tu první má cca od 20. 7. Odpoví nám kdykoliv během roku. Jen ty první dotazy by asi bylo lepší dát brzy, aby neměl pocit, že o to není zájem :)

Ginny, vloženo 11:51:36  02. 07. 2008

Aes Sedai: pracuju na tom, do kdy máme možnost posílat otázky?

Aes Sedai, vloženo 11:31:42  02. 07. 2008

Ginny, Klair, tož co, budou otázečky na kněze? Byl to váš nápad, on pak odjede, tak pokud na něco spěcháte, radši dřív ;-)

Ginny, vloženo 23:53:15  01. 07. 2008

Aes Sedai, Eva: moc děkuju za vysvětlení, jsem zase o něco moudřejší (a zvědavější, protže do knihovny se dostanu až za týden :)

Ginny, vloženo 23:51:44  01. 07. 2008

PetrKor: závíst taky není zrovna hezká vlastnost :oP Ne, opravdu si nemyslím, že bych nikdy nikomu neublížila, jsem člověk, tudíž nepozorná a nešikovná bývám běžně. A své chyby objevuju dnes a denně, chceš seznam? ;-)
Ublížením jsem myslela úmyslné ublížení. Něco jiného je, když zakopnu o sestřinu nohu, když je zabraná do čtení a něco jiného je, když mi nohu nastaví, abych vylila oběd. V prvním případě jí nemám co odpouštět, v tom druhém už ano.

Aes Sedai, vloženo 15:29:08  01. 07. 2008

A prosím, ať jsou to otázky takové konkrétní, ne aby to bylo typu "celé učení římskokatolické církve" :))

Aes Sedai, vloženo 15:28:09  01. 07. 2008

Pozor, pozor! Jak tu kdysi padl návrh, že by na některé otázky mohl odpovídat kněz, tak se uvolil, že teda s váma do toho půjde :)

Čili mi pište otázky, pokud nějaké máte, já mu je předám a odpovědi pak hodím sem.
Pokud by měl někdo něco osobního, co nechce, aby někdo jiný četl, tak ať mi to pošle do pošty a jasně to tam napíše, třeba TAJNÉ, SOUKROMÉ apod. A pošle e-mail, na který mu pak hodím odpověď. Nemusíte mít strach, já musím taky dodržovat zpovědní tajemství ;)
Ale kdyby to bylo něco mooooc osobního, tak mi napište a já to nějak domluvím přímo...

Eva, vloženo 14:29:52  01. 07. 2008

Ginny: ještě k modlitbě, pokud jde o otázky ...je to dialog, nebo monolog? Je možné poznat, když Bůh odpovídá... - i když Aes to popisuje dost výstižně :-)

Modlitba je mnohem složitější záležitost než vlastní odříkávání modlitby, a teprve její jednotlivé fáze dají dohromady onen dialog.

Pokud se modlím slovy - třeba někde z knížek, žalmy - to je prakticky moje část rozhovoru, kdy něco chci vyjádřit. Většinou skončím u vlastních slov (Krylovo Děkuji je fajn, já měla období, kdy jsem se neobešla od Nohavicova Jako jelen když vodu chce pít, případně od Audioslave a jejich Like a Stone případně Coldplay a The Scientist - neptejte se mě proč :-) ). Postupně je možné přejít od různě povzpomínaných vět až k "mantrickému" opakování jedné fráze (moje oblíbená je Tomášova věta "Pán můj a Bůh můj").

Důležitou částí modlitby je paradoxně moment, kdy neříkáš nebo nemyslíš vůbec nic: naopak čekáš, nasloucháš - tady je právě prostor pro Boha a jeho sdělování. Jaké to pak je, se fakt těžko popisuje - Aes to hezky vystihuje slovem blízkost. Bůh sice nemluví, ale prakticky jeho přítomnost vnímáš v pocitech, myšlenkách, paměti...

Dalším zajímavým momentem, který souvisí s modlitbou, je tzv. temná noc - zakoušení nepřítomnosti Boží, jeho mlčení. (v souvislosti s tím se hodně nedávno psalo o Matce Tereze a jejích dopisech, které hovořily o prociťování Božího mlčení).
Pak je tu samozřejmě kontemplace - uchvácení Bohem - která je sice cílem, ale rozhodně není výsledkem vlastního modlitebního snažení, jako spíše výsledkem aktivity druhé strany.

O tom ale moc nesdělím, protože se s tím sama potýkám - aspoň můžu odkázat na nějakou literaturu do začátku (ať žije knihovnice:-) ):
- velmi srozumitelná a čtivá je ona Torkingtonova trilogie Prorok, Poutník a Mystik – mě vlastně poslala na cestu objevování křesťanské mystiky a spirituality;
- jedno z nejoceňovanějších děl, které se věnuje modlitbě je Hrad v nitru od Terezie z Avily - pro mě to ale bylo strašně obtížné čtení, chce to brát hodně pomalu, a spíš nad tou knihou hodně rozjímat a nechat se vést jednotlivými fázemi, než se chtít jenom informovat;
- schůdnější je doprovázející knížka Anselma Grüna Modlitba jako setkání - tady je i pár úryvků.

Třeba tenhle rozkošný:
K metropolitovi Anthonymu přišla jedna stará paní a stěžovala si, že přes mnohé modlení nemá nikdy pocit Boží přítomnosti. Metropolita jí poradil, že se v příštích týdnech nemusí vůbec modlit. Má prostě čtvrt hodiny sedět na místě, vycítit mír ve svém pokoji a radovat se z něho, a potom před Boží tváří plést. Po nějaké dobře přišla zase a vyprávěla:
"To je úplně pozoruhodné. Když se modlím k Bohu, přesněji řečeno, když k němu mluvím, necítím nic. Ale když sedím tiše proti němu, cítím, že jsem obklopena jeho přítomností".

PetrKor, vloženo 13:58:10  01. 07. 2008

Ginny: Jo takové předsevzetí mám taky, že nikomu nic neprovedu. Ale jestli to zvládáš, tak ti moc závidím... Kolikrát já ublížil druhému jen vinou vlastní nepozornosti, nešikovnosti, či prostě jen nepochopením? Někde jsem slyšel, že člověk, který si o sobě myslí, že je bez hříchu, hřeší pýchou, která mu brání vidět vlastní chyby...;) :)

Každopádně odmítnutí odpuštění svazuje obě dvě strany... I já jakožto viník, ač bych se vše snažil napravit, dokud mi nebude odpuštěno, jsem ochuzen o vztah s druhým člověkem.

Každopádně odpustitelné je všechno, ale někdy to není v lidských silách - a to je chvíle, kdy může zasáhnout Bůh. Čili modlit se lze nejen za odpuštění druhého, ale i za vlastní odpuštění. A je to často potřeba úplně stejně - zejména ve vztahu k rodičům. Protože často paradoxně nejvíc dětem ublíží v životě jejich rodiče. (Stejně jako jim toho nejvíce dají...) :)

« ««   102   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php