 |
Gen: Jako ano, argumenty jsou dementní, souhlasím, a ten protest proti té otázce mi přijde pitomej, nesystematickej a nic nedokazující. Na druhou stranu naprosto chápu, že na světě je spousta lidí, kterým je tohle šumák a nepotřebují to - a já zase pomalu nevím, jaký je ovce kopytník. :) Nechci, aby se mi lidi smáli kvůli druhému, tak se jim nebudu smát kvůli prvnímu.
A myslím si, že ač jsme kultura založená na křesťanství a křesťanství je základem celkovém humanitní vzdělanosti, není to základem takového toho úplně nejpřízemnějšího národního povědomí, ne v Čechách - a tím myslím to, co fakt musí vědět úplně všichni, kromě nejokrajovějších případů - typicky prostě ČR je tak velká, má takové sousedy, evropské země a hlavní města, nejzákladnější dějiny (okupace, komunisti, první republika, Masaryk, Havel, revoluce, řekněme), existovala nějaká Němcová a Čapek, křesťanství má Bibli a Ježíše Krista. Takové ty věci, co člověk fakt jako potřebuje pro uzpůsobení společného kulturního a komunikačního základu s ostatními příslušníky stejné kultury. A v tom imho hlubší znalost než křesťanství = bible, kříže, kostelíky, babička chodila do kostela, ježíš a marja prostě není a je to pochopitelný, však jsme snad nejateističtější země v Evropě - pro většinu lidí to není běžnou součástí jejich života, o které by potřebovali vědět víc. A ve skutečnosti po dlouhých hovorech s polskou kamarádkou jsem tomu teda vlastně skoro ráda :) Jasně, máš dědictví, ale oproti právě tomu Polsku, kde máš ve školách povinně katechismus, se u nás s tím většina lidí setká jenom přes nějaké ritualizované věci, typu ty koledy, kde už to má podobu převážně odosobněnou od toho samotného náboženství, pro většinu lidí, a případně přes hmotnou kulturu, kde zase to nemá pro většinu konzumentů nějakej spirituální důraz. Náboženství coby religiozita (fujdiplomka) u nás je relativně málo častý a tím i ta hlubší znalost biblických věcí. S Jidášem jsem se dost možný poprvý úplně jasně setkala až když jsem někdy viděla Jesus Christ Superstar třeba ve dvanácti, a to jsem byla dost sečtělý dítě. Není to podle mě k podivu. (ty protesty jsou jako trochu na facku, to jo)
Souhlasím, s Nerosem, že jde hlavně o kulturnost, a ačkoliv je super kulturnost podporovat, imho to nejde standardizovanými testy a na SOŠ se to opravdu a skutečně neděje.
Planý výkřiky do tmy jsou marnost, no, a klidně i věřím, že si stěžujou z velké části gymnazisti, blbě, a hanba jim a ty obhajoby ateismem jsou zoufalý. Ale podobně tak se mi nelíbí to, jaký to všude kolem mě vzbuzuje emoce nás humanitních intelektuálů, kteří si potřebujeme gratulovat, jak ta mladá generace upadá, to za nás nebejvalo. :)
(a vlastně mi pobyt v UK tak jako dal k zamyšlení, jak moc je ten náš důraz na to, aby člověk měl informace ze všeho a pořád, vlastně správně... ne že by mi tamní systém vzdělávání vyhovoval, a prudí mě, jak mi přijde, že lidi nemají vůbec všeobecný základ... ale jako, taky žijou, společnost mají kulturní... a přitom leckdo má zásadní problém řekněme s představou o tom, že ruština není germánský jazyk) |