 |
No asi zruba tak:
1. Vlivem ozonové díry nad Antarktidou a globálního oteplení o pár stupňů tají ledovce. Tím se do oceánů dostává více chladnější vody. Tím také dochází ke změně teplotních rozdílů v oceánech, čímž se ovlivňuje směr a síla proudů.
2. Existuje hypotéza, že se mořské proudy čas od času zeslabí, zastaví, či dokonce obrátí směr. Jedno takovéto relativně lokální otočení známe jako El Niňo, ovlivňující převážně západní pobřeží obou Amerik. Na to už jsme si "zvykli". Ale může se stát, že se zastaví hlavní směr proudění. To by mělo začínat někde uprostřed Pacifiku, kde se chladná voda z okolí hlubokomořských příkopů (Mariánský, Filipínský) kolem rovníku ohřívá a směřuje jihovýchodním směrem k Ohňové zemi a zde mezi Amerikou a Antarktidou se zchladí a stočí na severozápad k Africe a odtud až do Mexického zálivu. Zde, v té mělké louži se opět ohřeje a jako Golfský proud odtud nese teplo a vláhu do Evropy. (A částečně i ke Kanadě.)
3. Toto proudění může být odkloněno, zeslabeno, zesíleno či přerušeno na mnoha místech. Buď hned v Pacifiku (k tomu možná došlo při dopadu velkého meteoritu na konci druhohor kvůli zakrytí slunce prachem), nebo u Antarktidy nadměrným množstvím roztáté studené vody, nebo třeba už u Golfského proudu kvůli tajícímu Grónskému ledovci.
4. Nás (Evropu) asi nejvíce ohrožuje to Grónsko. Jak je známo, to bylo dříve zelené, nejspíše kvůli velmi silnému Golfskému proudu. Takže by se mohlo zdát, že když se oteplí, že se zase zazelená. Ale nemusí tomu tak být. Tající led bude ochlazovat a zeslabovat Golfský proud, čímž způsobí ochlazení klimatu v Evropě a Kanadě (na Labradoru). |