00:46:40
02. 07. 2025

Místnost
Věda, technika, vynálezy

Místnost, kde se diskutuje o vědě, nových vědeckých objevech a vynálezech, o jejich aplikaci na běžný život, vesmír a vůbec...


Tipy na zajímavé stránky: OSEL , Technet , Astro.cz , Věda na Neviditelném psu

Místnost má od 17:10:22  02. 03. 2002 pronajatou Nimitz

Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte se do Taverny nejdříve zaregistrovat nebo přihlásit



« ««   261   »» »

Clarice, vloženo 18:29:08  01. 02. 2011

A pak že se romulanské maskování nevyrábělo na Zemi :). Tady prostě jasně vidíme, že áááno :).

A jinak by byl docela průser zneviditelnit nějakou výbušninu - nový druh terorismu? Doneseme bombu kamkoli, protože můžeme chodt mezi lidmi s balíčkem v ruce a nikdo nic neuvidí. A ani bychom nebyli podezřelí.

A jinak ta technologie funguje na mém účtu - furt mi mizí peníze :).

Spider, vloženo 06:31:29  01. 02. 2011

prej si neumi predstavit vyuziti... no jen pockej na treti svetovou pak sipovime az do toho amerika zainvestuje nasa a pak zautoci na moskvu nevidelnymi tanky...lol

Nimitz, vloženo 00:24:33  01. 02. 2011

Vědci poprvé vytvořili plášť neviditelnosti. Zatím „zmizí“ pouze maličkosti

(u nevědeckých serverů se nenechávejte strhnout nadpisy, málokdy jsou přesné)

Hallorn, vloženo 22:18:52  31. 01. 2011

Clarice: Ilustrativní obrázek patrně. "Rozmázlá šmouha" by jim čtenáře nenalákala.

Clarice, vloženo 23:34:46  29. 01. 2011

Akorát nevím, proč ve druhém odkazu použili obrázek M31.
Je sice moc hezká a je daleko, ale není to ona.
Ta nejvzdálenější bude pro oko zvědavého čtenáře onoho článku nejspíš pěkně hnusná - rozmázlá šmouha (jako ta deset miliard let vzdálená černá díra). Ale i ta díra zapůsobila.

Nimitz, vloženo 01:36:24  28. 01. 2011

Rusko vyrobí rakety s jaderným reaktorem. Dopraví člověka na Mars

Vědci našli nejvzdálenější galaxii. Starší věc zatím člověk neviděl

Hallorn, vloženo 21:32:00  26. 01. 2011

Tohle by mohlo i do vtipů, ale vzhledem k populárně naučném charakteru článku a lokalizaci na oslu to dávám sem. Důsledky užívání koloidního stříbra, populární "panacei" alternativních léčitelů:

http://www.osel.cz/index.php?clanek=5505

Nimitz, vloženo 00:59:52  26. 01. 2011

Delta 4-Heavy's hush-hush payload found and identified

http://www.spaceflightnow.com/delta/d352/

Nimitz, vloženo 09:37:28  22. 01. 2011

Srdce trpasličí galaxie ukrývá supermasivní černou díru

Nejhmotnější černá díra ve vesmírném sousedství

Hallorn, vloženo 21:12:26  20. 01. 2011

Felix: Třeba tahle hračička po příslušné miniaturizaci by mohla být schopna napájet čip po celý život řečené ovc.. ehm, občana.
http://digiweb.ihned.cz/c1-38596450-vedci-predstavili-malou-jadernou-baterii-vydrzi-pry-staleti />
Miniaturizace by ale byla (čipovatelům) spíš na obtíž: Čip standardní psí velikosti si zpod kůže vydloubneš, stačí ti ostrá kudla a flaška kořalky. Zatímco prezentovaná jaderná baterie + elektronika, dohromady zvící tlustší poštovní známky, to je větší problém. Když se celá soustava přišroubuje ke kosti, byť poblíž kůže, je prakticky neřešitelná.

Felix, vloženo 08:55:11  20. 01. 2011

RFID se z principu dělí na ty, které nemají vlastní zdroj energie (el.en. v nich vzniká působením elmag pole čtečky) a na ty, co vlastní zdroj energie mají (tj. mají v sobě malý chemický článek - "baterku")
ty z vlastním zdrojem energie se téměř nepoužívají, jelikož "baterka" je vždy několikrát větší, než samotný čip. laicky řečeno, celé zařízení by pak bylo velké například jako dvoukoruna, což se pod kůži, ani do platební karty nehodí. A Hlavně, baterka se musí nejdéle za 10let vyměnit.

Některé "baterky do hodinek" jsou přeci velmi malé, dovedu si představit, že podobná nebo ještě menší je u chipu.

Nimitz, vloženo 00:19:49  20. 01. 2011

Obyčejná bouřka chrlí do vesmíru antihmotu, odvodili výzkumníci z NASA

Hallorn, vloženo 18:35:18  16. 01. 2011

Malý je ten, kdo má jen malý cíl :-)

http://www.novinky.cz/veda-skoly/222418-japonci-chteji-do-ctyr-let-vratit-na-planetu-mamuty.html

Hallorn, vloženo 15:33:07  15. 01. 2011

Že RFID čtečka může mít dosah až několik metrů, to je pro mě novinka. Je to běžné?
Čtečky psích čipů, které mají k dispozici veterináři, mají dosah několik centimetrů. Proto se vžila určitá konvence, dávat čip na levou stranu krku, aby veterinář nemusel objíždět nervózního kousavce a pátrat po čipu.

Co se týče pátrání po zmizelých dětech (nebo, buďme realisti, šmírování politických odpůrců), jako nejvýhodnější mi připadá pořád ještě ten mobil, který nemusíme subjektu nijak nutit, koupí si ho sám a je ochoten ho permanentně nosit zapnutý v kapse. A čím "chytřejší" mobil, tím jednodušší nainstalovat do něj patřičný backdoor pro příslušné vyhledávání.

Spider, vloženo 09:40:03  13. 01. 2011

cipovani lidi..LOL vada by eoreticky mohla sledovat kazdy nas krok... kdy v kterem obchode jsme byli kam jsme kdy sli...jeste to nauci odposlouchavat rozhovory a pak uz nas muzou rovnou zavrit do kleci... lol

verlit, vloženo 08:55:29  13. 01. 2011

Taky se mi to nezdá, všechny články (ovšem z populárního, nikoli vědeckého) tisku zmiňovali jako hlavní nevýhodu čipování, že neumožní aktivně monitorovat, kde dítě je, pouze mohou zjednodušit hledání těla. To by aktivní vysílání vylučovalo.

Orki, vloženo 08:45:01  13. 01. 2011

Na RFID fungují třeba čipové karty (alespoň Plzeňská jo), je to tak, že čip sám vlastně nevysílá: čtečka emituje elmag. pole, čip má anténu a při vstupu do pole provádí tzv. zátěžovou modulaci -vlastně kód sděluje odebíráním energie pole. No a čtečka dokáže tyto odběry zaznamenat. Dosah celého systému imho závisí na nenáročnosti čipu (v jaké vzdálenosti ho pole dokáže vybudit) a citlivosti čtečky (jak silnou modulaci zjistí), pak také, jak se vypořádá s více čipy v dosahu.

Aktivní čipy: ten čip by mohl mít vlastní zdroj, který vydrží dlouho a nevysílat, pouze čekat na probuzení -to je energeticky nenáročné a po něm začít vysílat třeba serii jednoduchých impulsů, které by zachytily vysílač/přijímače GSM, pak by se dalo snadno určit který ho zachycuje. No a pak už jen pokračující miniaturizace...
Další možnost je využít ty čtečky co nejlepším dosahem a monitorovat výskyt v jejich blízkosti, což by poskytlo alespoň informaci o posledním výskytu blízko některé z nich (a počítalo by se, že se pokrytí jimi, alespoň v městech zvyšovalo)

To, že budou čipy stále aktivně vysílat je imho nepravděpodobné.

Činkapi, vloženo 08:15:46  13. 01. 2011

Sem chodí takoví koumáci, třeba si někdo bude vědět rady s mým problémem.

Můj otazník se jmenuje RFID, rádiový identifikační čip, mrňavá chytrá věcička, která se už používá na označování psů a časem by mohla způsobit revoluci v nakupování - protože RFID lze "přečíst" i na vzdálenost několika metrů, stačilo by s vozíkem zboží projet portálem a místo zdlouhavého přejíždění každého kousku čtečkou by se spočítalo všechno najednou.
Vždycky jsem si myslela, že tahle zařízení jsou pasivní - tj. že "ožijí" jenom když se ocitnou v blízkosti čtečky (a proto taky můžou být tak miniaturní).
Teď jsem se ale dočetla, že některé čipy mají vlastní zdroj energie! To si vzhledem k rozměrům moc nedovedu představit, ale budiž. Dalším otazníkem je ovšem možnost implantace čipů do lidského těla. Cituji z článku na webu Českého rozhlasu:
"S myšlenkou implantace počítačových čipů přišel v roce 2002 přední britský expert na kybernetiku, profesor Kevin Warwick z Readingu krátce po brutálních vraždách dvou jedenáctiletých dívek. Nápad se ale neujal. Odmítli ho jak zastánci lidských práv, tak dětské charitativní organizace.
Británie však testuje zákon, který by rodičům umožnil zjistit, zda v sousedství žije osoba odsouzená za sexuální obtěžování či útok na dítě. Experiment umožňuje přístup do databáze pedofilů, je ovšem teprve v počátečním stádiu a testuje se v několika málo hrabstvích. Není jisté, zda se rozšíří celostátně.
Čipování má své nesporné výhody i nevýhody. Pokud by fungovalo podobně jako čipování psů, jakkoli by bylo záhodno se vyhnout srovnávání psů a dětí, tak by se ztracené dítě našlo během pár minut či hodin. V databázi české policie by pak nebyly tisíce zmizelých dětí."

Tohle je pro mě trochu záhada. Čip, pomocí kterého by bylo možné najít zmizelého člověka "během pár minut či hodin", by musel být aktivní, tedy sám vysílat svoji polohu. Jak to ale udělat s tím napájením? V současnosti používaná sledovací zařízení jsou velká jako krabička od sirek a stejně se musí co pár dnů nabíjet. Muselo by se navíc jednat o technologie, které neexistují jen někde v tajných laboratořích, ale jsou běžně k dispozici (když to zkoušejí v několika hrabstvích...). Navíc je v článku srovnáváno čipování psů a dětí - ale u psů přece slouží pouze k identifikaci, nikoli k vyhledávání. Dítě by tedy mohlo být odhaleno třeba při silniční kontrole nebo na hranicích, ne ale vyhledáno třeba podle GPS.
Máte někdo představu, jak to s tím je doopravdy??

Nimitz, vloženo 15:50:57  11. 01. 2011

Teleskop Kepler našel svou první Superzemi. Žárem na ní měkne i železo


Nimitz, vloženo 18:50:25  08. 01. 2011

Nové palivo pro raketové motory by mohlo být až o 30 procent účinnější

« ««   261   »» »

Zpět



Fantasy a Sci-fi: Taverna
© Jirka Wetter, jeremius@fantasy-scifi.net
, 2001 - 2005
Design: Rinvit, Jeremius
Na textech se podíleli Pavel Džuban a Toomz
URL: http://fantasy-scifi.net/taverna/taverna.php