 |
Sem chodí takoví koumáci, třeba si někdo bude vědět rady s mým problémem.
Můj otazník se jmenuje RFID, rádiový identifikační čip, mrňavá chytrá věcička, která se už používá na označování psů a časem by mohla způsobit revoluci v nakupování - protože RFID lze "přečíst" i na vzdálenost několika metrů, stačilo by s vozíkem zboží projet portálem a místo zdlouhavého přejíždění každého kousku čtečkou by se spočítalo všechno najednou.
Vždycky jsem si myslela, že tahle zařízení jsou pasivní - tj. že "ožijí" jenom když se ocitnou v blízkosti čtečky (a proto taky můžou být tak miniaturní).
Teď jsem se ale dočetla, že některé čipy mají vlastní zdroj energie! To si vzhledem k rozměrům moc nedovedu představit, ale budiž. Dalším otazníkem je ovšem možnost implantace čipů do lidského těla. Cituji z článku na webu Českého rozhlasu:
"S myšlenkou implantace počítačových čipů přišel v roce 2002 přední britský expert na kybernetiku, profesor Kevin Warwick z Readingu krátce po brutálních vraždách dvou jedenáctiletých dívek. Nápad se ale neujal. Odmítli ho jak zastánci lidských práv, tak dětské charitativní organizace.
Británie však testuje zákon, který by rodičům umožnil zjistit, zda v sousedství žije osoba odsouzená za sexuální obtěžování či útok na dítě. Experiment umožňuje přístup do databáze pedofilů, je ovšem teprve v počátečním stádiu a testuje se v několika málo hrabstvích. Není jisté, zda se rozšíří celostátně.
Čipování má své nesporné výhody i nevýhody. Pokud by fungovalo podobně jako čipování psů, jakkoli by bylo záhodno se vyhnout srovnávání psů a dětí, tak by se ztracené dítě našlo během pár minut či hodin. V databázi české policie by pak nebyly tisíce zmizelých dětí."
Tohle je pro mě trochu záhada. Čip, pomocí kterého by bylo možné najít zmizelého člověka "během pár minut či hodin", by musel být aktivní, tedy sám vysílat svoji polohu. Jak to ale udělat s tím napájením? V současnosti používaná sledovací zařízení jsou velká jako krabička od sirek a stejně se musí co pár dnů nabíjet. Muselo by se navíc jednat o technologie, které neexistují jen někde v tajných laboratořích, ale jsou běžně k dispozici (když to zkoušejí v několika hrabstvích...). Navíc je v článku srovnáváno čipování psů a dětí - ale u psů přece slouží pouze k identifikaci, nikoli k vyhledávání. Dítě by tedy mohlo být odhaleno třeba při silniční kontrole nebo na hranicích, ne ale vyhledáno třeba podle GPS.
Máte někdo představu, jak to s tím je doopravdy?? |